חישוב תשואה

המונח תשואה הוא מונח שחוזר על עצמו פעם אחר פעם בעולם ההשקעות, בין אם אתם יזמים צעירים או משקיעים וותיקים או אפילו סתם פתחתם תיק השקעות דרך הבנק, עליכם להכיר את המונח תשואה. תשואה עוזרת לנו להתכוון על השקעה נכונה ושקולה, אך לא תמיד התשואה מדויקת ולא תמיד מאוזנת לאורך זמן, לכן מלבד למונח עצמו יש להכיר איך עובד השוק, איך מחשבים תשואה ומהי תשואה משתלמת.

חישוב תשואה – מהי תשואה למעשה?

תשואה היא כלי חישוב שבאמצעותו אנו יכולים לחשב את הרווח הנקי מסך כל ההוצאה שלנומה זה מחשבון תשואה ואיך מחשבים תשואה עבור ההשקעה. יש תשואות המתאימות לאפיקי השקעה אחרים, זאת אומרת שמחשבון תשואה של נדל"ן לאו דווקא יתאים לחישוב תשואה עבור שוק ההון. אם נבחן את המונח באופן מילולי נגלה שתשואה היא היחס בין שווי השקעה בנקודות זמן שונות. 

כמובן שתשואה אינה מוצגת לנו באופן מילולי, או בסכום הסופי אלא כמעט בכל המקרים תוצג התשואה באחוזים. ישנם סוגים שונים של תשואות, תשואה שנתית, תשואה חודשית וכן הלאה… לעיתים כאשר אנו מבצעים עסקה ניתנת לנו הבחירה בין סוגי התשואה השונים, ולכן יש להכיר היטב כל סוג תשואה כדי למצוא את התשואה המשתלמת ביותר עבורכם.

יש להדגיש שתשואה לעיתים נראית מזערית, אך אם נסתכל על השקעה שקרתה לא מזמן לאחד ממקורביי, ההשקעה הייתה בסך 400,000 ש"ח ואילו התשואה היא 1.04%, תשואה חודשית. נשמעת השקעה קצת לא משתלמת, אך אם נסתכל על זה באופן ישיר יותר נראה שאותו אדם הרוויח בכל חודש כ- 4,100  ש"ח פחות או יותר.

חישוב תשואה – איך זה עובד?

חישוב תשואה יכול להיות מאוד פשוט כיוון שיש מחשבוני תשואה ניגשים באינטרנט באופן חינמי. עם זאת, יש לקחת בחשבון שללא ידע בסיסי בחישוב הנוסחאות ייתכן והתוצאה לא תהיה ריאלית, גם מחשבונים יכולים לטעות, וגם אתם עלולים לטעות בחישוב הנוסחה ובהזנת הנתונים שלא כראוי. כמו כן, עליכם לדעת שיש מחשבונים שונים המשתנים בהתאם לתחום ההשקעה, חישוב תשואה בתחום הנדל"ן שונה לחלוטין מאשר בתחום ההון, הנה הסבר מפורט על חישוב כל אחד משני סוגי ההשקעה:

חישוב תשואה בתחום הנדל"ן – בשפה המקצועית התשואה התפעולית בתחום הנדל"ן מכונת "Cap Rate", תשואה הנוצרת מהשכרת הנכס. כאשר מדובר על השקעה בתחום הנדל"ן יש לקחת בחשבון גם את ההוצאות הכרוכות ברכישת הנכס – הוצאות אותן ניתן לצפות, ומצד שני קחו בחשבון שיש הוצאות שלא תוכלו לצפות כמו תיקונים או מצב בו אין דיירים. חישוב התשואה הוא לפי דמי השכירות כפול 12, שנה. מכיוון שיש לכם הוצאות עבור תיווך, שיפוצים, עו"ד, שמאי, יועץ משכנתאות וכו', מומלץ לעבוד על פי חישוב של 11 חודשי שכירות, ככה תוכלו לקבל תוצאה יותר ריאלית לתשואה האמיתית.

כיצד לחשב תשואה

חישוב תשואה בתחום ההון – המושג הנפוץ אותו תשמעו פעמים רבות כאשר אתם משקיעים בתחום ההון הוא COC –  Cash On Cash (תשואה הונית). ככה מכונת תשואה על כסף או הון. בתחום ההון חישוב תשואה הינו פשוט יותר, כל שעליכם לעשות הוא לחשב את התזרים הנקי לאחר הוצאות ולחלק אותו בהון אותו השקעתם. 

חישוב תשואה – כל אחד יכול

אחרי שהראנו לכם כמה פשוט זה יכול להיות חישוב תשואה, גם אתם יכולים. תמיד מומלץ להיעזר במחשבון לתחום בו אתם רוצים להשקיע, ונדבר בהמשך גם על ייעוץ של איש מקצוע בכל הנוגע להשקעה גדולה. חשוב תמיד להשוות כמה חישובים על אותה השקעה, בכל הנוגע לתחום ההשקעות, פזיזות היא לא המפתח להצלחה… 

האם יש להתייעץ עם מומחה לשם חישוב תשואה עבור השקעה?

בכל פעם בו אתם עומדים מול השקעה גדולה החששות גדלות גם הן, אתם לא צריכים לעבור את זה לבד. אין דבר יותר מפחיד מלהפסיד את כל ההשקעה שלך, במיוחד אם יש לך משפחה מאחוריך ואלו מיטב החסכונות שלך. לכן, בכל הנוגע להשקעות גדולות או קריטיות עבורך יש מספיק יועצים מקצועיים אשר יכולים לייעץ לך בכל תחום. קחו לדוגמא יועץ משכנתאות, הרי משכנתא היא גם סוג של השקעה, יועץ משכנתאות יכול לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים, עשרות אלפי שקלים שלולא אותו יועץ לא הייתם יודעים למה אתם זכאים בכלל. זכרו, תמיד לאדם מולכם יש אינטרס להרוויח כמה שיותר, ולכם להוציא כמה שפחות, אך ללא בסיס מקצועי זה יהפוך לסתם ריב מאשר למיקוח. ייעוץ ידוע כחד משמעית תורם, גם לאחר הוצאה עבור הייעוץ עצמו תישארו ברווח עצום.

חישוב תשואה – על מה יש לשים דגש?

בכל השקעה יש את "האותיות הקטנות" אליהן כמעט ולא שמים לב, גם במקרה של חישוב תשואה יש לבחון היטב את ההשקעה מכל ההיבטים. לדוגמא, בתחום הנדל"ן רבים נוטים לחשוב שההשקעות במרכז הארץ יותר משתלמות כיוון שהם יקרות יותר, כך הם מזניחים את הנדל"ן בדרום ואילו דווקא השקעה בדרום יכולה להיות הרבה יותר משתלמת למשקיע. 

מלבד לכך, יש לקחת בחשבון שאין מתנות חינם במדינה שלנו ובמדינות רבות אחרות, על כל הלוואה עבור השקעה יש ריבית בהתאם למה שקבעתם, יש מס רכישה, מס שבח, מדרגות מס על שכר דירה, תיווך וכן הלאה… לכן יש לחשב את התשואה כתשואה שנתית. בדרך זו נוכל לחשב את כלל ההוצאות ואילו כפי שציינו, נפחית חישוב של חודש הכנסה אחד. 

ייעוץ או חישוב תשואה במחשבון?

מהם החסרונות של חישוב תשואה?

חישוב תשואה נוצר בשביל להקל עלינו באופן משמעותי בכל פעם בה נבחר להשקיע ממיטב כספנו, אך כמו בכל דבר בחיים, גם לחישוב תשואה יש את החסרונות שלה. ריכזנו לפניכם שלושה חסרונות בכל הנוגע לחישוב תשואה:

תנודה של המשק – המטרה של חישוב תשואה היא לצפות את העתיד בשבילנו, מעין אומדן שעוצר לנו לדעת כמה נרוויח פחות או יותר או האם משתלם לנו להיכנס לעסקה. ענייני השקעות אינם בטוחים ב-100%, ממש לא. יש לדעת שבכל השקעה יש גם סיכון, עולם ההשקעות הוא מאוד תנודתי, ייתכן ודבר מסוים יוכל לגרום לקריסה של אפיק השקעה כזה או אחר וכתוצאה מכך ההשקעה שלכם גם היא תיפגע, כמו כן התשואה. לכן, זכרו שכאשר אתם משקיעים לקחת כל נתון בערבון מוגבל.

השקעה – אי אפשר פשוט לגשת למחשבון תשואה ולמלא את הפרטים ולצפות לתשואה ריאלית, יש להכיר את הממשק בצורה טובה, יש להכיר את כל המונחים המקצועיים הקשורים לתחום בו אתם בחרתם להשקיע. חישוב תשואה בעזרת מחשבון אמנם מקל על התהליך באופן משמעותי אך יש להבין, גם בחישוב תשואה יש לעשות הכנה לפני וחקר כדי לקבל תוצאה הקרובה ביותר למציאות.

ייעוץ – אם אין לכם את הכוח או הרצון להשקיע מזמנכם בכדי ללמוד על מחשבון התשואה, או על איך מחושבת תשואה כנראה ואתם צריכים ללכת ליועץ השקעות אשר יעשה את העבודה בשבילכם. החיסרון בייעוץ השקעות הוא שאתם עוד הפעם צריכים להוציא כסף מהכיס שלכם עבור ההשקעה, האם זה כבר משתלם לכם? יאמר לזכותם של יועצי ההשקעות, בדרך כלל הכסף אותו אנו משקיעים בהם עוזר לנו באופן בוהק בהשקעה, לעיתים גם בעשרות אלפי שקלים.

מהם היתרונות של חישוב תשואה?

אחרי ששמענו את כל החסרונות שיש בחישוב תשואה מה עם קצת בשורות משמחות? על ידי חישוב תשואה נוצרים הרבה יתרונות בהקשר להשקעה שלנו, ריכזנו לפניכם שלושה יתרונות בכל הנוגע לחישוב תשואה:

ביטחון – השקעות מתחילות בדרך כלל בסכומים די גבוהים, סכומים שלעיתים אף גורמים לנו לא לישון היטב בלילה. חישוב תשואה בהחלט תורם לנו לישון יותר טוב בלילה, כאשר יש לנו את כל המידע מסביב להשקעה כולל הציפייה של ההחזר, אנו יודעים שהכסף שלנו מושקע במקום הנכון ואין אנו צריכים לחשוש אלא אם כן יקרה משהו קיצוני באחד מאפיקי ההשקעות שלנו.

הבנת עולם ההשקעות – חישוב תשואה מצריך מאיתנו לשאוב מידע אודות כל המונחים הקשורים לתשואה וכמו כן גם לגבי התחום בו אנו משקיעים, כיוון שהמונחים שונים בין אפיקי ההשקעה השונים. אם כך, למעשה באופן פסיכולוגי אנו למדים עוד ועוד מונחים אודות עולם ההשקעות וכך משתפרים בכל הנוגע להשקעות עתידיות.

ידע מוקדם – חישוב תשואה מעניק לנו את הכוח להחליט האם כדאי לנו להיכנס להשקעה הזו או לא לפני שאנו עוד משקיעים את הכסף. ישנן תשואות שהן הרבה יותר משתלמות ממה שאתם חושבים וההשקעה היא יותר נמוכה, חישוב תשואה הוא למעשה פילטר המסייע לנו במציאת ההשקעה הנכונה ביותר עבורנו.

זמן שווה כסף

כפי שציינו שתי האפשרויות אשר עומדות לרשותכם הן או ייעוץ של יועץ השקעות או מצד שני תוכלו ללמוד לבד את כל הנתונים שאתם צריכים, אך חשוב להסביר דבר מסוים, זמן שווה כסף וההשקעות הן דבר מאוד נזיל. ייתכן וההצעה שתקבל היום לא תחזור על עצמה מחר, ואפילו בעוד שעה. לכן, ההמלצה היא להכיר את השטח אבל לפני כן את עצמכם. חובה שיהיה לכם ידע בסיסי בכל הנוגע לאפיק ההשקעות אך מלבד לכך, אין זה הזמן ללמוד את כל הנושאים מא' ועד ת', אתם מפספסים חלונות השקעה מעולים. לכן, ההמלצה שלנו היא במקרה בו אין לכם ידע היא להיעזר באיש מקצוע ותמיד תוך כדי ללמוד כמה שיותר דברים חדשים ככה שתוכלו לצאת לדרך עצמאית במוקדם או במאוחר.  

לסיכום

עולם ההשקעות הוא עולם מאוד אוהב ומחבק, אך מצד שני הוא גם יודע לחלק בעיטות רציניות… יש לנו מספר גורמים שעוזרים לנו לשמור על יציבות בתחום המלחיץ הזה, תחום בו השקענו את מיטב כספנו עבור כסף עתידי שאולי לא יחזור. אלו החיים, כסף עושה כסף, הכסף יכול להישאר בבנק ואז תרגישו הכי בטוחים אך לא רווחיים, או שתוכלו לקחת סיכון. בכל מצב, השקעות הן דבר חיובי ושלילי כאחד, ברגע שמכירים את העולם הכל הופך לפשוט יותר אבל עד אז תוכלו לעבור הרבה טלטלות. 

ייעוץ השקעות אינו דבר פסול ואפילו דבר נפוץ מאוד, אל יועץ השקעות פונים כאשר יש לנו סכום מסוים שיושב בבנק ללא מעש, הסכום הזה יכול להניב לכם עוד כספים, לעיתים גם סכומים גבוהים. יועץ ההשקעות מדגיש בפניכם את כל הפרטים אותם אתם צריכים לדעת, כמו מהי התשואה של ההשקעה שלכם, האם היא משתלמת, מה יהיה הרווח שלכם, והאם עדיף לכם לבחור בתשואה שנתית או חודשית. פירוט של איש מקצוע לא רק עוזר לכם לבחור את הבחירה הנכונה אלא גם מלמד אתכם להיות עצמאיים לחלוטין בהשקעות העתידיות.

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
מה זה מחשבון תשואה ואיך מחשבים תשואה

לפרסום כתבה, השאירו פרטים

כל מה שרציתם לדעת ולא היה מי לשאול אודות קבוצות רכישה נדל"ן

הכל על מס שבח ירושה

לאחר ימי האבל העצובים על לכתו של קרוב המשפחה מדרגה ראשונה, יתכן ותצטרכו להתעסק עם דבר מורכב וסבוך לא פחות: הדירה אשר ירשתם. ודאי תשאלו:

קרא עוד »
מה היתרונות שמציעה יוון למשקיעי הנדל"ן

השקעות נדל"ן ביוון

השקעות נדל"ן ביוון מי מאיתנו לא חולם לעיתים על רכישת נכס בחו"ל, דירה, בית או דירת נופש במדינה עם איים וחופי ים עוצרי נשימה? לא

קרא עוד »
כל המידע אודות לימודים בקורס תיווך נדל"ן אונליין

מס שבח – המדריך המלא

'מס שבח' אותו מושג שמחולל אצל רבים מאיתנו סיוטים חוזרים ונשנים, בוודאי החל משנת 2014, הוא אחד מהמסים המשמעותיים ביותר ובעל חשיבות עצומה בכל הקשור

קרא עוד »
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
כל מה שרציתם לדעת ולא היה מי לשאול אודות קבוצות רכישה נדל"ן
הכל על מס שבח ירושה

לאחר ימי האבל העצובים על לכתו של קרוב המשפחה מדרגה ראשונה, יתכן ותצטרכו להתעסק עם דבר מורכב וסבוך לא פחות: הדירה אשר ירשתם. ודאי תשאלו:

קרא עוד »
מה היתרונות שמציעה יוון למשקיעי הנדל"ן
השקעות נדל"ן ביוון

השקעות נדל"ן ביוון מי מאיתנו לא חולם לעיתים על רכישת נכס בחו"ל, דירה, בית או דירת נופש במדינה עם איים וחופי ים עוצרי נשימה? לא

קרא עוד »