פיצול נחלה חקלאית

תוכן עניינים

צילום:freepik

נחלה היא שטח חקלאי שניתן למתיישבים במושב. הנחלה מורכבת משני חלקים: חלקה חקלאית וחלקה למגורים אשר כוללת את מבנה המגורים ולרוב משתרעת על שטח של 2.5 דונם. עד היום היה אפשר לרשום את הנחלה רק על שמו של צאצא אחד, מה שהוביל ללא מעט קשיים עבור בעלי נחלות שביקשו להוריש אותן לילדיהם. אולם לאחרונה, החלטות חדשות מטעם הרשות מכירות בכך שיש לאפשר לבעלי נחלות לפצל את הנחלות החקלאיות וכך ליצור זכויות נפרדות מחלקת המגורים. הנחיות אלו כבר עברו אישור בג"ץ.

מה כוללים ההליכים של פיצול נחלות חקלאיות?

כדי לפצל נחלות קרקעיות יש לפנות אל שמאי מקרקעין בשלב ראשון, מכיוון שהצטרפות להחלטת הרשות דורשת מכם לשלם כ- 3.75% מערך השטח המיועד למגורים, תוך התייחסות להיקף הבניה הבסיסי למגורים, כפי שיקבע על ידי שמאי מטעם הרשות. לאחר שהחלטתם להצטרף, תהיו רשאים לפצל מגרש למגורים בשטח של עד חצי דונם, ולחתום על חוזה חכירה על זכויות הבניה הקיימות והעתידיות עבור מגרש זה.

השלבים הבא: הכנת תכנית והיוון הזכויות

השלב הבא בתהליך הוא להכין תכנית עבור המגרש אותו רוצים לפצל. על התכנית להיות כפופה לתכנית המתאר הארצית, תמ"א 35, תכנית אשר מגדירה את מדיניות התכנון ופריסת הישובים בישראל עד לשנת 2020. לאחר הגשת התכנית יש לדאוג להיוון הזכויות במגרש, כמו גם לתשלום דמי היוון. מדובר בתשלום חד פעמי לרשות מקרקעי ישראל בעבור דמי חכירה שנתיים עתידיים. לאחר שמשלימים את תהליך הפיצול וחותמים על הסכם חכירה לפרק זמן של 49 שנים, אפשר יהיה למכור או להשכיר את הנכס ללא הגבלות כלשהן.

מה היתרונות?

אם עד היום בעלי נחלות היו מוגבלים מבחינת הירושה ונאלצו להעביר את כל הזכויות בקרקע ליורש אחד, תוך קיפוח הזכויות של צאצאים אחרים, האפשרות של פיצול נחלה חקלאית מעניקה אפשרויות נוספות הן לבעלי הקרקע והן ליורשים העתידיים. כמו כן האפשרות להפריד מגרש מהנחלה כבר בימי חייהם, מאפשרת לבעלי הנחלה למכור את אותו המגרש לצד ג' וליצור עבורם מקור הכנסה נוסף שישפר את איכות חייהם ויאפשר להם להתפרנס. בנוסף, באמצעות האפשרות של פיצול הנחלה, בעלי הנחלה יכולים לתכנן את עזבונם טוב יותר ולקחת בחשבון את כל צאצאיהם, כך שלא יהיו מחויבים למכור את הנחלה, אלא להוריש אותה לכמה יורשים.

מה חשוב לדעת?

רגע לפני שנכנסים להליך יש לבדוק האם באמת זהו צעד שמשתלם כלכלית. מומלץ לשכור את שירותיו של שמאי מקרקעין על מנת שיספק מידע מקצועי ויעזור לכם להחליט האם הצעד אכן מצדיק את ההשקעה הדרושה. מומלץ לבדוק מה היקף התשלומים שיש לבצע עבור יישום ההחלטות החדשות, אילו מיסים יש לשלם, ומהו התשלום עבור זכויות היוון במגרש. יש לקחת בחשבון שהחלטה שכזו כרוכה בתשלומים גבוהים ושהתהליך עצמו יכול לקחת כמה שנים. יחד עם זאת, בתום התהליך בעלי הנחלה יזכו להזדמנויות כלכליות נוספות שיהפכו את ההשקעה למשתלמת, כמו גם לאפשרות לחלק את הזכויות בנחלה לילדיהם.

לפרסום כתבה, השאירו פרטים

איך לשלם פחות על הביטוח שלכם

גיליתם להפתעתכם כי אתם משלמים מאות שקלים כל חודש על הביטוחים השונים? הסיטואציה הזאת היא כמובן לא סיטואציה אידיאלית. אף אחד לא ירצה למצוא את

קרא עוד »

קידום באינסטגרם

אינסטגרם יכול להיות אמצעי שיווקי מעולה, במיוחד בעידן של היום בו כמעט לכל אחד יש אינסטגרם. קיימות דרכים רבות לקידום באינסטגרם שרובן חינמיות. כמו כן,

קרא עוד »