פיצול נחלה – מה זה ואיך לבצע פיצול נחלה נכון

תוכן עניינים

פיצול נחלה הוא מושג המתאר תהליך של הפרדת מגרש מגורים מחלקת המגורים בנחלה. כאשר בנחלה שלפני הפיצול יש זכות ל2 בתי מגורים בגבולות חלקת המגורים, לאחר הפיצול, נקבל נחלה עם זכות לבית מגורים אחד ומגרש נפרד עם זכות לבית מגורים משלו. המגרש החדש שהתקבל הוא בגודל של כ-500 מ"ר, עם זכות לבית מגורים של 160 מ"ר (זכות שניתן להגדיל), ומהווה חלק נפרד מהנחלה. הנחלה נשארת עם זכויות בניה למגורים, חקלאות ופל"ח כפי שהייתה לפני הפיצול.

איך הפיצול מתבצע?

ראשית יש לגשת להיוון המשק, שכן לא ניתן לבצע פיצול ללא היוון (כניסה להחלטה) אם זה במסלול דמי רכישה (33%) או במסלול דמי חכירה (3.75%).

לאחר ההיוון או במקביל, יש לבצע שינוי תב"ע , שינוי התב"ע מפצל את מגרש המגורים החדש מהנחלה, ושם יתוארו זכויות הבניה הניתנות למגרש המפוצל. לאחר שהתב"ע מאושרת על ידי רשות מקרקעי ישראל וועדת התכנון, נשאר לגשת לרישום המגרש החדש – תצ"ר, ולביצוע העסקה מול רמ"י שם יועבר התשלום לרכישת הזכות של המגרש המפוצל.

איך לבצע זאת נכון?

בכדי לבצע פיצול נחלה כראוי, יש לדעת עוד לפני התחלת התהליך את מצב המשק מבחינת חריגות, מיקום המבנים הקיימים והשטח שמיועד לפיצול. יתרה מכך, חשוב מאוד לדעת את המחיר שאנחנו עתידים לשלם עבור פיצול המגרש בכדי שנדע שאכן התהליך מתאים עבורנו ושנוכל להיערך לכך בהתאם מבחינה מימונית ותזרימית. מומלץ גם להבין את הכדאיות הכלכלית שבפעולה שכן לפעמים במקרים מיוחדים עדיף לנתב את הסכומים לרכישת מגרש חדש שלא קשור לנחלה. 

לפרסום כתבה, השאירו פרטים

קידום באינסטגרם

אינסטגרם יכול להיות אמצעי שיווקי מעולה, במיוחד בעידן של היום בו כמעט לכל אחד יש אינסטגרם. קיימות דרכים רבות לקידום באינסטגרם שרובן חינמיות. כמו כן,

קרא עוד »