פינוי בינוי – כמה אחוז הסכמה נדרש?

תוכנית פינוי בינוי היא הינה תוכנית שאפתנית ומיטיבה בתחום הדיור וההתחדשות העירונית, המיועדת עבור מתחם עירוני, אזור או שכונה (מקבץ בניינים), אשר במרכזה עומדת ההחלטה להרוס ולפנות את בתי המגורים הנמצאים על תא השטח הקיים, מתוך הבנה כי בתים אלו ישנים ביותר, אינם יציבים ובטוחים וחסרי סטנדרט או תקן בניה תקין. את הבתים הישנים, שגם גוזלים שטח יקר, יחליפו בנייני מגורים חדשים, גבוהים יותר, מתוך הבנה שבכך גם יעלו מספר הדירות בפרויקט.

מה אחוזי ההסכמה הנדרשים לתכנית פינוי בינוי?

לצד זאת, המדינה מעניקה לשותפים בפרויקט הקלות בתחום המיסוי והרישיונות, כדי לעודד את התהליך, כך שכל הצדדים ירוויחו, הן היזם והן הדיירים, מתוך כוונה להשיג אחוז הסכמה מקובל. כיום, פינוי בינוי בו נהרסים בניינים ישנים בתמורה לבניינים חדשים  וגבוהים יותר בעלי אחוזי תפוסה גדולים יותר, נעשה מתוך הבנה כי יש להציב מטרות ולעמוד בהם ב-3 תחומים עיקריים; חיזוק מבנים ויציבותם – ביחוד כנגד רעידות אדמה ומתקפות טילים, שני תחומים שישראל משופעת בהם, יצירת התחדשות עירונית – מתוך רצון לשפר את איכות המגורים, התשתיות, פני העיר וסביבת המגורים וכן הצורך הדחוף בהגדלת היצע הדירות במדינת ישראל.

למרות שפינוי בינוי הינו חוק ממשלתי העובר עדכונים מעת לעת, עדיין הוא אינו קורה מעצמו והוא תהליך ארוך מאוד, מיושם במשך שנים רבות ואינו פשוט לא בתחום הרגולטורי ולא בתחום החברתי, שכן נדרשת הסכמה רחבה של הדיירים המקוריים של המבנים שאמורים להתפנות למהלך פינוי בינוי כמה אחוז הסכמה נדרש? כיום התיקון לחוק מגדיר את אחוז ההסכמה הנדרש מקרב הדיירים הגרים במתחם המיועד לפינוי בינוי לכדי 80%. בתקופה האחרונה מקודם תיקון נוסף, שיוריד את פינוי בינוי כמה אחוז שיידרש לכדי 67% בלבד (כשני שליש מהדיירים). למרות היתרונות הרבים של פינוי בינוי, אותם נפרט בהמשך,  עדיין קשה להשיג הסכמה של 100% לפרויקט שכזה או לכל הסכמה גורפת אחרת. בעולם בו משתלבים כל כך הרבה אינטרסים שונים של אנשים שונים – זה כמעט בלתי אפשרי. ויחד עם זאת, רוב הדיירים יכול לכפות על המיעוט הסרבן, כפי שנראה בהמשך מאמר זה.

מהו פינוי בינוי?

עוד טרם ניגע בתחום פינוי בינוי כמה אחוז הסכמה נדרש? בגין מה אפשר לסרב לתהליך ?ומה יכולים לעשות מנגד שאר הדיירים שמסכימים לפרויקט? נסקור בקצרה את תחום פינוי בינוי עצמו ואת יתרונותיו והתהליך הארוך הנדרש לביצוע. פינוי בינוי הוא למעשה סוג של עסקה במקרקעין בין יזם או קבלן המעוניינים לקחת על עצמם את הפרויקט המורכב לבין קבוצת דיירים המתגוררת במתחם הבניינים הישן, המיועד לפינוי. ברקע, נמצאת המדינה על שלל מוסדותיה והרשויות והוועדות השונות המלוות את התהליך שגם להם יש אינטרסים במהלך כולו.

מהי תכנית פינוי בינוי?כחלק מתהליך פינוי בינוי, בעלי הדירות במתחם מפונים מהבתים שלהם, והבניין כולו יעבור להריסה מלאה (בניגוד לתוכניות תמ"א, בהם הבניין רק משופץ). במקום הבניין הישן, על אותו השטח, עתיד יהיה לקום בניין מגורים חדש, המכיל יותר דירות ובנוי לרוב גבוה יותר ולבטח בצורה הנדסית בטוחה יותר ומתקדמת יותר. בזמן תקופת ההריסה והבניה מחדש של הבניין כל הדיירים  המקוריים עוברים להתגורר בפתרונות דיור חלופיים, שמעניק ומממן להם לחלוטין היזם (שגם הוא הנושא בנטל ההשקעה של הפינוי והבינוי מחדש). כאשר יושלם התהליך ובניין חדש יתנשא, כל אחד מהדיירים מקבל דירת מגורים חדשה בבניין, כאשר באופן טבעי סביבת הדיור שלהם תהיה מודרנית וחדישה יותר, התשתיות יהיו טובות יותר ולרוב גם שטח הדירה יגדל. מכאן שלא רק אורח החיים שלהם ישתפר אלא גם מצבם הכלכלי – תודות לעובדה שערך הדירה שלהם יהיה מעתה גבוה עשרות מונים.

היזם מבחינתו, זה שעד כה כל ההשקעה הכספית והמימון הכבד היו עליו, מקבל זכויות בניה נוספות בבניין (מטעם הרשויות ומטעם הדיירים), כך שלמעשה בתהליך הבניה, על אותו שטח עצמו מתווספים דירות נוספות, אותן יכול הקבלן- היזם למכור לכל מי שרוצה ובכך להחזיר את השקעתו ולהרוויח.  תהליך זה נשמע פשוט וברור אך למעשה הוא טומן בחובו המון דברים שצריך לשים אליהם לב שבעתיים. עוד נפרט רבים מהם אך באופן כללי, רצוי לומר כי כדי להקל על התהליך יש חשיבות רבה בבחירת היזם הנכון, כזה שגם יוצר חיבור נכון וטוב בינו לבין הדיירים וגם יציג איתנות פיננסית אמיתית וכן חשיבות רבה בשכירת סוללת יועצים מתחומים שונים על ידי הדיירים, כגון עורך דין מומחה לתחום פינוי בינוי, יועץ הנדסי, אדריכל וכד', כדי שיהיו העיניים והאוזניים המקצועיות של הדיירים אל מול היזם. ובתוך כל זה, על הדיירים עצמם, להגיע בתוכם להסכמות כך שפינוי בינוי כמה אחוז הסכמה שישיגו- יעשה בצורה מהירה ותרבותית.

היתרונות של התחדשות עירונית

למה חשוב כל כך להשיג את פינוי בינוי כמה אחוזי הסכמה שנדרשים? משום שסירוב של הדיירים, יכול לגנוז פרויקט חשוב שכזה הרבה לפני שהוא בכלל מתחיל וקורם עור וגידים. לכן ישנה חשיבות רבה בהסברה והבנה של הדיירים את היתרונות הרבים הצפויים לעלות מן הפרויקט, גם אם את הרווח שייוצר להם הם יראו רק בעתיד בעוד כמה שנים עם סיום הפרויקט. אגב, את תחילת החשיבה על התהליך יכולים להציע הרשויות המקומיות, היזם המזהה את הפוטנציאל או הדיירים עצמם שרוצים להיטיב את רמת החיים שלהם בשכונה או המתחם המתפוררים, בו הם נמצאים כיום.

ישנם כאמור 3 סיבות עיקריות מדוע לבצע את מהלך הפינוי בינוי. כבר עמדנו על המטרה העיקרית של חידוש מתחמי הדיור הישנים, שלרוב הם מוזנחים והפיכתם למודרניים וחדשים, מתוך מטרה לשפר את איכות החיים, של הדיירים עצמם ושל הסביבה הקרובה והרחוקה. עמדנו בקצרה גם על המטרה שבסופה ניסיון להגדלת היצע הדירות הקיימות בישראל. האוכלוסייה בישראל גדלה, הרצון לרכוש דירה, ביחוד בישראל מושרש ובכלל קיים תמיד החלום לשפר דיור. ביקוש זה יוצר סחרחרת בשוק הדירות והמחירים מאמירים. הגדלת היצע הדירות על ידי הוספת עוד דירות על פני שטחים שכבר בנויים, יכול להביא לריסון חיובי של השוק.

אולם הסיבה החשובה באמת וזו שבבסיס חוק פינוי בינוי היא הרצון לחזק מבנים ישנים, שחלקם נבנו לפני עידנים ושאינם עומדים בסטנדרטים או בתווי תקן בטיחותיים. לכן, חוק פינוי בינוי יכול לחול על מבנים שנבנו לפני שנות ה-80. 2 האיומים הגדולים ביותר, העוסקים בערעור יציבות הבניינים הן רעידות האדמה ומתקפת טילים. ישראל מועדת לנזקים מרעידות אדמה וכמיליון יחידות דיור צפויות לקרוס על יושביהן, בעת התרחשות רעידת אדמה, רק בשל העובדה כי הן אינן יציבות הנדסית. אותו הדבר גם לגבי מתקפת טילים, שככל שהם משתכללים הם יכולים להסב נזק רב יותר. זו גם הסיבה שחלק מההסכם של פינוי בינוי, מחייב את היזם לבנות ממ"ד לכל דירה. העלאת הביטחון האישי של הדיירים תסייע לשפר את פינוי בינוי כמה אחוז הסכמה שצריך.

השותפים בתחום הפינוי בינוי

כל פרויקט של פינוי בינוי מורכב ומאתגר, בין השאר בשל העובדה כי הוא מורכב מכמה שותפים, שלעיתים יש להם אינטרסים שונים. נכיר אותם: הראשון הוא יזם הפרויקט. הוא זה האמון על ביצוע הפרויקט, כולל תכנונו, השגת האישורים, ההדברות מול הדיירים וכמובן הביצוע המוצלח שלו. הוא גם זה שעליו מוטלת האחריות לשכן את הדיירים המפונים בדיור הולם.

השותפים הבאים הם הדיירים עצמם. לדיירים חשיבות רבה לא רק בשאלה כמה פינוי בינוי אחוז הסכמה צריך בשביל להוציא פרויקט לפועל אלא בעיקר כי הם נדרשים לעזוב לתקופה לא קצרה סביבת מגורים המוכרת להם. אומנם בסוף התהליך הם יהיו מורווחים אבל צריך שהם יראו למרחוק – כדי להתגייס למהלך שכזה. גם לדיירים יש כמובן את האינטרסים שלהם וראוי שהם יהיו חלק מרכזי מהמו"מ סביב הפרויקט. נכון עבורם שתהיה להם נציגות מסודרת שתביא ותוציא מטעמם ותהיה הפנים שלהם מול היזם והרשויות.

השותף השלישי הם הרשויות. החל ממשרדי הממשלה דרך הרשות המקומית וכלה בוועדות התכנון השונות. באופן כללי, כמי שהחוק מגיע מיוזמתה, הרשויות רוצות ונכונות לשתף פעולה בתחום הפינוי בינוי וככלל הם מנסים לתת הקלות ופטורים רבים לדיירים והיזמים, כדי למנוע רגולציה מיותרת. יחד עם זאת, התהליך עצמו כולל מרכיבים מרכזיים כמו שינוי תב"ע וכד', שאם כל הרצון הטוב, במידה וקיים – יכול עדיין לגזול זמן רב.

כדי שפרויקט פינוי בינוי יהיה ישים, על כל 3 השותפים להיות מרוצים ולדעת לשלב כוחות. רק כך, היזם ירוויח מתוספת הבניה שיקבל ולכן יהיה מוכן לגשת ולהשקיע כלכלית ממון רב בו, רק כך  הדיירים ירוויחו בסופו של דבר דירה גדולה יותר, חדישה יותר ובעלת ערך רב יותר ורק כך, הרשויות יוכלו בנקל ובהשקעה מינימלית, לשפר את פני העיר והסביבה ולהשפיע על שוק הדיור בישראל.

לעודד פינוי בינוי

כל המידע אודות פינוי בינויכדי לא להיות תלוי בשאלה פינוי בינוי כמה אחוז הסכמה נדרש וכדי לא להיות לחוץ סביב עצירת הפרויקט בכל רגע נתון על ידי מי מבעלי האינטרסים או בשל התנגדויות או קשיים כלכליים, המדינה מעניקה מגוון הקלות הן בתחום התכנוני והן בתחום המיסוי. החוק מבקש לעודד מיזמי פינוי בינוי על ידי חברות רציניות ולעודד גם את הדיירים להירתם לכך. את הדיירים מעודד החוק על ידי עצם העובדה כי הם צפויים לשוב אל דירות גדולות, מרווחות ובטוחות יותר, שגם שוות ממון רב יותר. כדי למנוע התנגדויות, גם של כאלו שאינם מעוניינים בדירה חלופית, מקנה החוק אפשרות לקבל פיצוי כספי, במקום לקבל דירה בבניין החדש. מעבר לכך, היזם גם מתחייב לשפר לא רק את הדירות אלא גם את המרחב הציבורי של הבניין, הגינה, החניות, דרכי הגישה ואפילו במקרים מסוימים, שטחים ציבוריים סמוכים.

בנוסף, ישנם תקנות מיסוי מקרקעין חדשות בתחום מס שבח, מס רכישה וכד', שבח, הפוטרות את הדיירים שהתפנו  מתשלום מיסים אלו (אל תדאגו, היזם משלם) ואף מקנות הנחה בארנונה על תוספת הבניה שנוצרה בעקבות הדירה החדשה, שהיא כעת יותר גדולה ומרווחת. גם היזם עצמו מנסה לצ'פר את הדיירים, כמו למשל חברות שמציעות הובלות הלוך וחזור לאורך השנים של תכולת הדירה, בין הדירה הזמנית לקבועה ולהפך ועוד.

שלבי פרויקט פינוי בינוי

מה השלבים של פרויקט פינוי בינויראשית יש לדעת כי מי שיכול ליזום פרויקט פינוי בינוי יכולים להיות הרשות המקומית, המבקשת לשפר את רווחת תושבי העיר או יזם פרטי, המבקש להרוויח כחלק מהעסק היזמי שלו. אגב, אין בעובדה שהיזם רוצה להרוויח, עדות לכך שהוא מנסה לחסוך או לעקוץ. להפך, חברות רציניות משקיעות את מיטב מרצם, כספם והחוזקות שלהם ביצירת פרויקט איכותי, מתוך מחשבה שיהיה בכך כדי לגרום להתחלות מוצלחות בפרויקטים נוספים בעתיד שעה שישיגו פינוי בינוי כמה אחוז הסכמה שנדרש, באופן קל יותר, מתוך הבנה של הדיירים שמי שעומד מולם היא חברה מקצועית ואמינה.

בשלב ראשון, הכל עוד רעיוני וצוותי ההתחדשות הרעיונית נפגשים עם הועדה המחוזית או המקומית. בחלק מהמקרים, כבר בשלב זה לא יינתן אישור להמשיך, מתוך הבנה שהפרויקט לא כלכלי, לא ישים או צפוי להתנגדויות רבות. באופן כללי, צד ההיתכנות נבדק ונבחן היטב שכן המצב הגרוע ביותר הוא פרויקט שהתחיל ונסגר באמצע, שכן קיבלנו פיל לבן ודיירים התלויים באוויר. בשלב זה, היזם גם מספר על תכוניותיו, היקף הבניה הצפוי וכד', כל זאת, עדיין, רק בקווים כללים.

השלב השני כבר כולל הצגת דברים ספציפיים יותר כולל תוכניות ראשוניות, שצפויות לעבור את ועדות התכנון וכן סקר המציג את ההיתכנות לשאלה פינוי בינוי כמה אחוזי הסכמה צריך וכמה אכן יהיו בקרב הדיירים. כמובן שתשובה לשאלה זו אינה חד משמעית, שכן פרטי הפרויקט טרם הוצגו בפני הדיירים. היזם עצמו צריך להציג בשלב זה הוכחות ראשוניות לאיתנותו הכלכלית וכן את התוכנית הכלכלית שהוא מסתמך עליה, כל זאת במטרה לבדוק שיש לו אחוז רווח סביר, שיגרום לו להמשיך בפרויקט ולא לנטוש אותו באמצע.

ההכרזה על פינוי בינוי

לאחר שני השלבים הראשוניים ומעבר שלהם בהצלחה, ניתנת הכרזה מקדמית על הפרויקט ועל ההקלות שצפויות בו ואישור ממהנדס העיר.  בשלב הבא יש צורך לבצע שינוי בתב"ע, המאפשר את שינוי הבניה וקבלת התוכניות המוצעות, כולל כל התוספות (בתוך הבניין ומחוצה לו).

בעת ההכרזה, נחשפים הדיירים לתוכנית הפינוי בינוי. חלקם מעצם ההכרזה וחלקם בעקבות פניה של היזם. ליזם יש מטרה, להשיג את חתימותיהם של הרוב הדרוש מהדיירים, המעיד כי הם חפצים בפרויקט. פינוי בינוי כמה אחוז הסכמה נדרש. בעבר, עמד המספר על 80% אולם כעת מקודם חוק המוריד את האחוז הנדרש לכ-67% מתוך מטרה להקל על היזמים ולאפשר כמה שיותר פרויקטים שיצאו לדרך ולא יהיו נתונים לחסדי דיירים סרבנים.

בשלב זה יעבור הפרויקט לדיון בוועדה המקומית או המחוזית אשר יחליטו בתורם, האם לקדם את הפרויקט ורק לאחר תשובה חיובית (לא כך קורה תמיד), התוכנית עוברת לפרסום כדי לקבל התנגדויות ובמקביל אפשר כבר לפנות לדיון בקבלת  פטורים והקלות מיסוי על הפרויקט.  רק לאחר קבלת מספר החתימות הדרוש באחוזים ובחינת כל ההתנגדויות, ניתן יהיה לבצע פתיחת תיק לבקשת היתר בניה על בסיס זכויות הבניה שהתקבלו מוקדם יותר.

פינוי בינוי כמה אחוז הסכמה נדרש?

פינוי בינוי כמה אחוז הסכמה נדרש, היא שאלה מרכזית ביותר, שכן היא המכרעת האם הפרויקט יתממש או יגדע בעודו בתחילתו.פינוי בינוי כמה אחוז הסכמה נדרש כאמור, אם אין נכון לעכשיו (צפוי להשתנות) הסכמה בחתימה של 80% מכלל הדיירים, בכל מתחם המיועד לפינוי בינוי – לא יהיה פרויקט. על הדיירים לדעת ולהכיר, גם על ידי היזם, את המצב לאשורו, הן של מצב הבתים שלהם כיום והן את המצב העתידי הטוב אליו הפרויקט שואף, כמובן בכפוף להסבר ממצה על כל האתגרים שבדרך ואורך התמשכות הפרויקט. על הדיירים לדעת שלא רק שמדובר בשדרוג רמת החיים שלהם אלא גם שמדובר בהטבה כלכלית רחבה, שכן גם ערך הדירות שלהם יקפוץ וגם הם יעשו זאת ללא שום השקעה כספית מצידם.

למרות זאת, כמעט תמיד נמצא דיירים סרבניים. הם יכולים להיות מעטים- – אך הם יפגעו בכלל הדירים. הסיבות שלהם יכולות להיות אובייקטיביות ואמתיות כמו אנשים מבוגרים מאוד שמתקשים עם שינויים, נכים ומוגבלים שחוששים משינוי סביבת המגורים, או כאלו שלא הבינו נכונה את מהות הפרויקט. מנגד, ישנם סרבנים שעושים זאת מטעמי נקמנות או סחטנות. המחוקק הבין את הדברים ולכן חוקק דרכים להתמודדות עם דיירים סרבניים מטעמים לא כשרים.

התמודדות עם דיירים סרבניים

ניתן להגיש חשוב לדעת כי נושא פינוי בינוי אחוז הסכמה הוא נושא שעולה לא מעט על הפרק בפרויקטים המדוברים שכן, כמעט תמיד יהיה דייר סרבן או אפילו מספר דיירים סרבנים. במקרה שהסירוב לא סביר, יש לבחור בעורך דין מקצועי שינקוט נגד הדייר בהליכים שונים לרבות הגשת תביעת נזיקין כנגדו על הנזק הכלכלי שהוא מסב לדיירים בסירובו לפרויקט. מכיוון שמדובר על סוגיי מורכבת, מומלץ לצרף עורך דין שיש לו היכולת והידע להתמודד עם דיירים סרבניים. באופן עקרוני, על פי החוק, דיין סרבן מוגדר ככזה, במידה וההתנגדות שלו למהלך נובעת מסיבות לא סבירות. אותו הדבר כאשר הדרישות שלו אינן סבירות או אפילו סכום הפיצוי שהוא דורש אינו סביר. במידה והדייר מוכר כסרבן, יכולים שאר הדיירים שהוא מונע מהם כרגע להיטיב עם עצמם, לתבוע אותו ולחייב אותו בנזקים שהוא גורם או עתיד לגרום להם, הן כתוצאה מביטול העסקה והן כתוצאה מרק עיכובה הזמני.

מיהו הקובע מהו סירוב סביר ומהו סירוב שאינו סביר, שבגינו חשוף הסרבן לתביעה? ובכן, קיימות כמה סיבות עיקריות להתנגדות סבירה למהלך. הראשונה היא שלא הוצעה לסרבן חלופת דיור למשך הפרויקט. השנייה היא כי הוא משוכנע שהעסקה כולה אינה כלכלית עבורו או בכלל או שהוא מציג הוכחה כי העסקה עומדת על כרעי תרנגולת ולא בטוחה מבחינה כלכלית. ישנם גם סיבות נוספות, אישיות יותר, כמו אנשים בעלי מוגבלויות אשר המגורים החלופיים או החדשים אינם מתאימים להם וכד'. מי שמחליט האם הסירוב הוא הגיוני או לא הוא בית המשפט והוא זה גם הרשאי לפסוק את הגדרת האחריות לגבי הנזק מול שאר בעלי הדירות (לא תמיד מול כולם) וכמובן לגבי היקף הנזק שנגרם והסכום אותו הוא ישלם.

הורדת אחוז ההסכמה

כפי שהסברנו, אחוז ההסכמה הנדרש צפוי לשינויים. ועדת הפנים בכנסת האמונה על תחום ההתחדשות העירונית, מתעדת להוריד את אחוז ההסכמה הנדרש מ-80% לכדי 67 אחוז- שני שליש מן הדיירים. האחוז הנדרש הוא מכלל הדיירים למעט דיירים שעשו בעבר עבירות בניה ולכן האינטרס שלהם בשינוי של פינוי בינוי קטן יותר.

נדגיש כי האחוז הנדרש אינו נוגע רק לתחילת הפרויקט אלא גם לעובדה שכ-67% מהדיירים שנתנו את הסכמתם יוכלו לתבוע את השאר- שנחשבים כסרבנים. הורדת אחוז ההסכמות הנדרשות צפויה לעורר שוב את שוק הפינוי בינוי ולאפשר התחלות פרויקטים חדשים על ידי חברות איכותיות ומקצועיות יותר. גם זמן הפרויקט בפועל צפוי להתקצר משמעותית בשל הסרת התנגדויות רבות, המאפיינות פרויקטים כיום. על פי הערכות פרויקטים יקוצרו בשנתיים וימשכו רק 5-7 שנים במקום 9-10 שנים כיום, ברוב הפרויקטים.

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
האם כדאי להשקיע בנכסינדל"ן בפלורידה

לפרסום כתבה, השאירו פרטים

כל מה שרציתם לדעת ולא היה מי לשאול אודות קבוצות רכישה נדל"ן

הכל על מס שבח ירושה

לאחר ימי האבל העצובים על לכתו של קרוב המשפחה מדרגה ראשונה, יתכן ותצטרכו להתעסק עם דבר מורכב וסבוך לא פחות: הדירה אשר ירשתם. ודאי תשאלו:

קרא עוד »
מה היתרונות שמציעה יוון למשקיעי הנדל"ן

השקעות נדל"ן ביוון

השקעות נדל"ן ביוון מי מאיתנו לא חולם לעיתים על רכישת נכס בחו"ל, דירה, בית או דירת נופש במדינה עם איים וחופי ים עוצרי נשימה? לא

קרא עוד »
כל המידע אודות לימודים בקורס תיווך נדל"ן אונליין

מס שבח – המדריך המלא

'מס שבח' אותו מושג שמחולל אצל רבים מאיתנו סיוטים חוזרים ונשנים, בוודאי החל משנת 2014, הוא אחד מהמסים המשמעותיים ביותר ובעל חשיבות עצומה בכל הקשור

קרא עוד »
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
כל מה שרציתם לדעת ולא היה מי לשאול אודות קבוצות רכישה נדל"ן
הכל על מס שבח ירושה

לאחר ימי האבל העצובים על לכתו של קרוב המשפחה מדרגה ראשונה, יתכן ותצטרכו להתעסק עם דבר מורכב וסבוך לא פחות: הדירה אשר ירשתם. ודאי תשאלו:

קרא עוד »
מה היתרונות שמציעה יוון למשקיעי הנדל"ן
השקעות נדל"ן ביוון

השקעות נדל"ן ביוון מי מאיתנו לא חולם לעיתים על רכישת נכס בחו"ל, דירה, בית או דירת נופש במדינה עם איים וחופי ים עוצרי נשימה? לא

קרא עוד »