מחשבון תשואה

מחשבון תשואה הינו דבר בסיסי בכל עסקה שאתם סוגרים לטווח הארוך והקצר כאחד. מחשבון תשואה יכול להיות לכם לעזר כאשר אתם משקיעים במקומות שונים כמו שוק ההון, נדל"ן וסחר כזה או אחר. למחשבון תשואה יש מטרה מאוד מובנית, להשקיף בפניכם את המציאות העכשווית אל מול העתידית ובדרך זו תוכלו להימנע מהשקעות שאינן נכונות לכם. 

בכל השקעה יש סיכון כלשהו, הסיכון יכול להיות פסיכולוגי ולמחשבון התשואה אין איך לעזור לכם בכך, אך בכל הפן הכלכלי, הסיכון נשקף אל מול עיניכם. תשואה הינו דבר מורכב, ולא תמיד יש משתלם להשקיע אפילו אם התשואה חיובית, לשם כך נפרט היום עבורכם את כל מה שעליכם לדעת על השקעות ותשואות.

מחשבון תשואה – מהי תשואה?

ההגדרה תחת תחום הכלכלה עבור תשואה היא: יחס בין שווי השקעה בנקודות זמן שונות. תשואהמה זה מחשבון תשואה ואיך מחשבים תשואה בכמעט כל המקרים תוצג בפניכם באחוזים ולא במספר נקי. בדרך כלל כאשר אתם רואים מחשבון תשואה הוא עובד לפי תשואה שנתית, אך כמובן שלא הכל מדע מדויק ויש לקחת בחשבון שבכל השקעה יש סיכון כמו שקרה זה עתה, משבר הקורונה שאף אדם לא ציפה לו הפך את כל הקלפים ושום מחשבון תשואה לא יכול לשנות את מה שקרה. לכן, לא כל אדם שפותח באתר מחשבון תשואה יכול להיחשב למשקיע, אמנם המחשבון כן מסייע לנו באופן משמעותי אך תמיד חשוב להיעזר באיש מקצוע שילווה אתכם לאורך כל התהליך, או ללמוד באופן אישי את התחום בו אתם מעוניינים להשקיע. 

תשואה יכולה להיחשב גם לאורך הזמן בו ייקח למשקיע להחזיר את ההשקעה הראשונית שלו, זאת אומרת שאם רכשתי נכס כלשהו כמו דירה או לוחות סולאריים בסך מיליון שקלים וההכנסה החודשית שלי מהנכס הוא 5,000 ש"ח בכל חודש, ייקח לי 12 שנה להחזיר את ההשקעה הראשונית (מיליון ש"ח), והתשואה תהיה בגובה של 6%.

למה אני צריך מחשבון תשואה?

יש סוגים שונים של מחשבוני תשואה, כאשר ההשקעה הינה השקעה עם סיכון נמוך תוכלו להיעזר במחשבון תשואה בכדי להגיע להחלטה שקולה ומשתלמת. בכדי לעשות סדר בכל הבלאגן ולהגיע לתוצאה נכונה גם כאשר אינכם אנשי מקצוע המתמחים בהשקעות עליכם יהיה לשאול את עצמכם את השאלות הנכונות, שאלות אשר מטרתן לכוון אתכם להשקעה המושכלת ביותר. 

  1. מהו הרווח שלכם? כאשר אתם מציבים לעצמכם מטרה – מהו היעד הרווחי שלכם, ככה תוכלו לראות עד כמה המציאות נמצאת בכפוף לדמיון שלכם. זאת אומרת, עליכם לבחון את מכירת הנכס בעוד מספר שנים, מהי התשואה של הנכס שלכם. האם בעוד 10 שנים הרווח הנקי שלכם יהיה כמה אלפי שקלים בודדים בלבד? שימו לב שהסיכון שווה את ההשקעה, יש השקעות בטוחות ולטווח ארוך ויש השקעות עם סיכון גבוה אך הרווח בהתאם.
  2. מהי רמת הסיכון? שימו לב, כאשר אתם עובדים מול מחשבון תשואה יש חשיבות גדולה לרמת הסיכון שכן היא תורמת לגובה התשואה. בחנו אם אתם באמת יכולים לעמוד בסיכונים האלו, האם זה באמת משתלם לכם והאם אתם יכולים להמשיך להתנהל כלכלית בכבוד גם אם הפסדתם חלק מהכסף. עד כמה שהשקעות הן דבר מאתגר ורווחי, יש לדעת להציב גדרות ברגעים הנכונים.
  3. מתי תרצו למשוך את הכסף חזרה? לכל השקעה יש את הגדרת הזמן המיועדת לה, זאת אומרת הזמן בו אתם רוצים למשוך את הרווחים, אם במקרה של דירה תרצו למכור את הנכס ולהישאר עם רווח מכובד ביד. אם כך, עליכם לדעת מהו אורך זמן ההשקעה שלכם, לרוב השקעות הן דבר שלוקח לא מעט זמן, במקרה הטוב מספר שנים בודדות אך לא מעט מקרים ישנם משקיעים שאורך זמן ההשקעה שלהם עולה על 10 שנים. 

לאחר ששאלתם את עצמכם אל כל השאלות הרלוונטיות, כמובן שתמיד רצוי להוסיף עוד ועוד שאלות, אך אלו הבסיסיות ביותר… כעת מחשבון התשואה יאפשר לכם להכיר את היתרונות והחסרונות של ההשקעה שלכם, לאחר שהזנתם את כל הפרטים במחשבון התשואה תוכלו לראות אם באמת המציאות והדמיון מסונכרנים ביניהם או שמא יש פער. אם יש פער, תוכלו תמיד לנסות עוד דרכים מקבילות להשקיע, בין אם מדובר על נכס אחר, גוף השקעה אחר, או סכום השקעה שונה, עולם ההשקעות תמיד פתוח.

מחשבון תשואה – הסוגים השונים

מחשבון תשואה עבור נדל"ן – מחשבון תשואה עבור נדל"ן עובד בצורה שונה מעט ממחשבוני תשואה סטנדרטים. מחשבונים אלו עובדים בצורה בה המחשבון מחשב את הסכום בו נרכש הנכס ואת כל העלויות הנלוות כמו תשלום עבור תיווך, מיסים, שכר דירה חודשי, חישוב הוצאות שונות הכרוכות ברכישת הנכס. רק לאחר הזנת כל הפרטים באופן מדויק תוכלו לדעת מהי התשואה שלכם על ההשקעה בדירה.

מחשבון תשואה עבור שוק ההון – מחשבון זה משקף את התשואה השנתית בדרך כלל, זאת על סמך סיכון ועל סמך נתוני עבר. המניות נחשבות לתחום השקעה מאוד פופולרי, ישנן תשואות שנתיות שונות אשר יכולות להתחיל מאחוזים מאוד נמוכים ואפילו בפחות מאחוז (בדרך כלל בבנקים), ואילו ישנם תחומי השקעות אשר מניבים תשואה שנתית של 7% ומעלה. כמובן שהתשואה משתנה בהתאם לסיכון הכרוך, מצב הבורסה וכן הלאה… הסכום אותו תניבו מהתשואה קשור גם לאחוזי התשואה וגם לסכום ההשקעה שלכם. שימו לב, יש תחומי השקעה שונים, השקעה באג"ח, השקעה במניות, השקעה באפיקים סולידים וכן הלאה. 

מלבד לסוגים שונים של מחשבוני תשואה, יש לקחת בחשבון שיש פרמטרים שונים לכל מחשבון תשואה, הפרמטרים משתנים בהתאם לסכום ההשקעה ובהתאם לגובה הריבית המשוערת לאורך תקופת ההשקעה. כמו כן, שימו לב כי יש מחשבונים המיועדים להשקעה חד פעמית ואילו ישנם מחשבונים אשר מותאמים להשקעה חוזרת, מחשבונים עבור השקעה חודשית קבועה, וכמובן השקעה שנתית.

חושבים לרכוש דירה להשקעה? מחשבון תשואה הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך!

אם נסתכל על עולם ההשקעות מהצד לרגע נוכל לראות שהאפיק היחידי שנותר פחות או יותר יציב בשנים האחרונות הוא תחום השקעות בנדל"ן. השקעה בתחום הנדל"ן מצריכה תוכנית עבודה מסודרת שמטרתה להעצים את הרווחים ומצד שני לצמצם סיכונים עד כמה שניתן. לפניכם תוכנית בעלת 4 שלבים שכל משקיע חייב לדעת לפני שהוא פותח את הארנק שלו:

  1. סוג ההשקעההשקעה בנדל"ן הינו מונח די רחב כיוון שגם בתחום הנדל"ן יש תתי קטגוריות עבור השקעה, ניתן לרכוש דירה עבור השקעה, שטח מופשר, קרקע חקלאית, בית המיועד לפינוי בינוי, פרויקטים שונים וכן הלאה. עליכם לדעת תחילה מהו סוג ההשקעה אליו אתם שואפים בכדי שתוכלו לחשב את התשואה שלכם בסופו של דבר בצורה הנכונה ביותר.
  • תקציב – כל השקעה צריכה להגיע עם הון עצמי של המשקיע, וסוג ההשקעה תשתנה בהתאם לסכום של ההון ההתחלתי. שימו לב, כאשר מדובר על השקעת נדל"ן יש לקחת בחשבון שיש הוצאות נלוות לרכישת הנכס עצמו כמו מס רכישה, טרחת עורך דין, שמאי, יועץ משכנתאות וכן הלאה… לכן חשוב לשמור על דיוק בסכום ההשקעה ולחשב כמה יישאר ההון ההתחלתי לאחר כל ההוצאות. 

כעת כאשר יש לכם תקציב מסודר תוכלו לבחון את סוגי ההשקעות שלכם. ישנם מספר אתרים אשרכיצד לחשב תשואה מפורסמים בתוכם דירות להשקעה, כמו כן תוכלו להיעזר במתווך או פשוט לחקור בעצמכם עבור שטחים ודירות למכירה. ההמלצה היא לחפש דירות בטווח ההשקעה של עד 15% יותר מהסכום או פחות מהסכום שהקצבתם. 

כמו כן, שימו לב לערים בהם אתם עומדים להשקיע את מיטב כספכם ובצעו חקר אודות פיתוח אותו אזור בשנים הקרובות, מהו הביקוש, ומהו שכר הדירה החודשי הממוצע בשכונה. זכרו שדירת 2 חדרים בתל אביב שונה לחלוטין מדמי שכירות עבור דירת 2 חדרים באשדוד ככה שלגודל הדירה אין ערך ממשי לשכר הדירה, אלא למיקום הדירה. לאחר מכן בחנו לאיזה סוג אוכלוסיה מיועד המיקום הזה, האם אתם אמורים להשקיע בדירה עבור משפחה, סטודנטים וכן הלאה… יש לקחת בחשבון גם את הבלאי שיכול להיווצר בדירה עקב כניסת הדיירים.

  • בחינה כללית – מעולה, הצלחתם לבחור מקום בו תרצו להשקיע את מיטב החסכונות שלכם בשנים האחרונות (קצת מלחיץ). ההמלצה היא להגיע לאותו אזור השקעה ולבחון בתים דומים באותו אזור, שימו לב לתשתיות, לאוכלוסיה, לאטרקציות שיש באזור שיכולות למשוך קונים, תחבורה ציבורית, אווירה בשכונה וכן הלאה… תוכלו להתייעץ עם דיירי הרחוב והשכונה בכדי להכיר מעט את השכונה בה אתם עומדים להשקיע, אין שום דבר פסול בכך.
  • השלב הסופי – לאחר שהגעתם לבחירה הסופית ובחנתם את טיב הדירה ואת הנוחות שלה הגיע הזמן לחתום על החוזה. יש לוודא שאכן אין שום תשלומים נוספים שלא שילמתם או שלא צוינו עד כה, חשוב לבוא נקיים לחתימת החוזה. אם לקחתם משכנתא עליכם לוודא כיצד המשכנתא משפיעה על ההון ההתחלתי שלכם, לכמה השמאי זכאי וטרחת עורך הדין. כמו כן יש לוודא את תקינות הדירה בכדי להימנע מהוצאות תחזוקה עוד ברכישת הנכס. זהו, כעת אתם מוכנים לרכוש את הנכס החדש שלכם.

מחשבון תשואה חייב ללוות אתכם בכל צעד מהשלבים שציינו, כל מדד אשר משתנה בשלבים צריך להיחשב במחשבון התשואה. עליכם לוודא שבכלל משתלם לכם להחזיק בדירה הזו ושהרווח עולה על ההוצאה בסופו של דבר. מחשבון תשואה בתחום הנדל"ן הוא מדויק יותר מאשר מחשבון תשואה השייך לתחומים השונים ככה שכרגע אתם יכולים להיות רגועים.

מה רע בייעוץ?

לא כל אדם נולד משקיע, הידע בהשקעות דורש ניסיון רב והרבה נפילות בדרך. אם אתם הרפתקנייםייעוץ או חישוב תשואה במחשבון? ומוכנים לקחת את הסיכון אנו לא יהיו אלו שיעצרו אתכם, אך תמיד תדעו שיש מקום לייעוץ בכל שלב. יש יועצי השקעה בתחומים שונים אשר תפקידם לצמצם עלויות עבור המשקיע וכמו כן סיכונים. קחו לדוגמא את יועץ המשכנתאות, בזכות ייעוץ מקצועי תוכלו לחסוך עשרות אלפי שקלים ולעיתים גם מאות עבור המשכנתא. כאשר אנו משקיעים ההשקעה היא מול גופים עצומים שאנו כלום מלבד בורג קטן במערכת מולם ולכן עלינו להגיע מצוידים היטב.

יש לזכור שמחשבון תשואה הוא חלק בלתי נפרד מהליך ההשקעה שלכם, והדבר הכי טוב הוא שהוא חינמי לחלוטין. השקעה בכל התחומים שציינו היא השקעה לטווח ארוך בדרך כלל, אך תוכלו לראות החזרים כבר בחודשים הראשונים. חשבו עם עצמכם היכן ההשקעה הכי עדיפה לכם, או שאולי עדיף שהכסף יישב בבנק וזהו… הבחירה היא בידיים שלכם, ובכל הנוגע לתחום ההשקעות חשוב תמיד להיות בטוחים במה שאתם עושים, ואם יש חרטה או היסוס, קחו צעד אחורה, וותרו על ההשקעה או היעזרו בייעוץ מקצועי.

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
באילו אזורים כדאי להשקיע בנדל"ן בפראג

לפרסום כתבה, השאירו פרטים

כל מה שרציתם לדעת ולא היה מי לשאול אודות קבוצות רכישה נדל"ן

הכל על מס שבח ירושה

לאחר ימי האבל העצובים על לכתו של קרוב המשפחה מדרגה ראשונה, יתכן ותצטרכו להתעסק עם דבר מורכב וסבוך לא פחות: הדירה אשר ירשתם. ודאי תשאלו:

קרא עוד »
מה היתרונות שמציעה אתונהלמשקיעי הנדל"ן

השקעות נדל"ן ביוון

השקעות נדל"ן ביוון מי מאיתנו לא חולם לעיתים על רכישת נכס בחו"ל, דירה, בית או דירת נופש במדינה עם איים וחופי ים עוצרי נשימה? לא

קרא עוד »
כל המידע אודות לימודים בקורס תיווך נדל"ן אונליין

מס שבח – המדריך המלא

'מס שבח' אותו מושג שמחולל אצל רבים מאיתנו סיוטים חוזרים ונשנים, בוודאי החל משנת 2014, הוא אחד מהמסים המשמעותיים ביותר ובעל חשיבות עצומה בכל הקשור

קרא עוד »
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
כל מה שרציתם לדעת ולא היה מי לשאול אודות קבוצות רכישה נדל"ן
הכל על מס שבח ירושה

לאחר ימי האבל העצובים על לכתו של קרוב המשפחה מדרגה ראשונה, יתכן ותצטרכו להתעסק עם דבר מורכב וסבוך לא פחות: הדירה אשר ירשתם. ודאי תשאלו:

קרא עוד »
מה היתרונות שמציעה אתונהלמשקיעי הנדל"ן
השקעות נדל"ן ביוון

השקעות נדל"ן ביוון מי מאיתנו לא חולם לעיתים על רכישת נכס בחו"ל, דירה, בית או דירת נופש במדינה עם איים וחופי ים עוצרי נשימה? לא

קרא עוד »