השקעות נדל"ן קטנות

תוכן עניינים

השקעות נדל"ן קטנות או גדולות מתאפיינות להכנסה בשני מובנים (רק כאשר ההשקעה מושכלת), ההכנסה הראשונה היא באופן חודשי כאשר סכום השכירות גדל מעת לעת, והפן השני הוא כאשר ערך הנכס עולה – שווי הנכס למכירה, הפער בין הסכום בו רכשתם את הנכס ובין כמה הוא שווה כיום בפועל. האם השקעות נדל"ן קטנות נחשבות גם להשקעות של רכישת דירות? הרי מחירי הדירות די גבוהים בארץ שלנו, ובכלל האם מתשלם לנו להשקיע סכום קטן כאשר מדובר בנדל"ן?

למי מתאים השקעות נדל"ן קטנות?

כיוון שמחירי הדירות היום בישראל עולים מעל למיליון שקלים, לא כל אחד יכול להרשות לעצמו לבצע השקעה כזאת. למעשה, רוב ההשקעות הגדולות עליהן אתם שומעים או כרוכים בלקיחת הלוואה/משכנתא או שכן מדובר ב"כריש". אם נדבר לפי מספרים, 60% מרוכשי הנכסים מממנים את רכישת הנכסים באמצעות הלוואות או לקיחת משכנתאות, מה שהופך את העסקה ליקרה הרבה יותר עבור תשלומי הריבית עבור ההלוואה. כפי שכבר הבנתם לא כל אחד יכול להרשות לעצמו לקחת משכנתא מגם מבחינת נוהל הבנק וגם מבחינת הסיכון. מה עושה אדם שרוצה להשקיע סכומים זמינים ומזעריים יותר? גם בתחום הנדל"ן תוכלו למצוא השקעות אשר סכומם נמצא באזור העשרות אלפי שקלים בלבד, לעיתים מדובר על שטח, לעיתים מדובר על השקעה ביזם נדל"ן ועוד. 

אם כך, השקעות נדל"ן קטנות מתאימות למשקיעים אשר מחפשים השקעה עם תשואה נכבדה במחירים נמוכים יותר, השקעות נדל"ן קטנות מתאימות לאנשים שמעדיפים לא לקחת סיכונים גדולים, בדרך כלל אנשי משפחה או משקיעים בתחילת דרכם. חשוב להדגיש, גם בהשקעות קטנות ניתן למצוא תשואות מרשימות שבהחלט עדיפות מאשר שהכסף שלכם ישב ללא מעש בבנק. 

השקעות נדל"ן קטנות – מהו סכום ההשקעה המינימלי?

השקעות נדל"ן בדרך כלל הן השקעות בסך מיליוני שקלים, השקעות נדל"ן קטנות יחשבו באזור המאות אלפי שקלים בודדים. אך הסירו דאגה מליבכם, כאשר אתם עובדים אל מול חברת השקעה מקצועית תוכלו למצוא גם השקעות בסכומים נמוכים יותר. לכל חברה יש את החוקים שלה, היום בישראל ניתן למצוא מספר רב של חברות המתמחות בהשקעות נדל"ן, חלקן אפילו מתחילות מסכום השקעה מינימלי של כ- 30,000 ש"ח. המטרה שלכם או של החברה אשר מייצגת אתכם היא למצוא השקעה חכמה בסכומים נמוכים אשר תמנף את עצמה עם הזמן החולף. עם 30,000 לא תצליחו לרכוש דירה אך תוכלו לקחת חלק בהשקעה נדל"נית, בין אם מדובר על שטח שאינו מופשר או על פרויקט בנייה חדש. שימו לב לכל הפרטים הקטנים ובחנו האם התשואה משתלמת לכם, וכמובן מה צפי ההתפתחות של אותה השקעה (לטוב ולרע). 

מה זה השקעות נדלן קטנות ולמי זה מתאים

השקעות נדל"ן קטנות – בחירות חכמות

הסיבה לכך שאתם חייבים להיות מחושבים יותר כאשר מדובר על השקעות נדל"ן קטנות מתחלקת לשתיים, הסיבה הראשונה באה לידי ביטוי בכך שאתם רוצים להוציא את התשואה הטובה ביותר מסכום שהוא יחסית נמוך בתחום הנדל"ן, עליכם לבצע את המחקר כמו שצריך כדי לזהות השקעות בעלות פוטנציאל עתידי למינוף כלכלי ורווחים גבוהים. עבדו בסדר הנכון, בצעו סקר שוק מדוקדק ובחינה של כל האופציות הרלוונטיות לסכומים שלכם.

הסיבה השניה לכך שאתם חייבים להיות מחושבים יותר היא מכיוון ששוק הנדל"ן בישראל הוא גם ככה יחסית צפוף ביחס לביקוש, אז כאשר אנו מצמצמים את טווח ההשקעה שלנו עוד יותר הצפיפות נעשית גדולה יותר, ולכן עליכם להיות עם עין חדה בכל הקשור להשקעות נדל"ן, למצוא לפני כולם את הבחירה הנכונה ולהשקיע נכון.

השקעות נדל"ן קטנות – עד כמה זה משתלם?

השאלה הראשונה שאתם צריכים לשאול את עצמכם היא מה תעשו עם הכסף או לא תשקיעו אותו? עדיף משהו מאשר כלום. בכל אופן, השקעות נדל"ן קטנות אכן כן משתלמות לכם במיוחד בתחום הנדל"ן בהשוואה לאפיקי השקעה אחרים. חשוב לציין שלרוב השקעות נדל"ן קטנות מראות תוצאות תוך מספר שנים, ויכול להיות מאוד שהתוצאות בהחלט ימצאו חן בעיניכם, אך עליכם לוותר על נזילות הכספים בפרק זמן ההשקעה. אם באפיקי השקעה אחרים תקבלו תשואה יחסית נמוכה של כ- 2% תשואה לשנה, בתחום הנדל"ן התשואות גבוהות בהרבה מאלה.

איך משקיעים בנכסים קטנים בנדלן

השקעות נדל"ן קטנות – אופציות מומלצות

  1. קרקע חקלאית – רכישת קרקע חקלאית יכולה להניב לכם סכומי עתק בסופו של דבר, כל עוד עשיתם בחירה מושכלת. יש לציין שייתכן ותראו את הסכומים האלה כמה שנים לאחר ההשקעה הראשונית. בדיקת הקרקע לפני הרכישה צריכה להיות מאוד חודרנית, אשר עשויה להוביל אתכם לקצה חוט אודות עתיד הקרקע. בדקו תוכניות לגבי הפשרה של הקרקע לבנייה, עליכם לחפש קרקע בעלת סטטוס הפשרה מתקדם ככל שניתן. 
  • פריפריה – הקושי בישראל למצוא נכסי נדל"ן מקצועיים הופך לקשה יותר ויותר בכל יום, אך תמיד תזכרו שעדיין ישנם נכסים שתוכלו למצוא שיהיו אטרקטיביים. כאשר אנו רוצים לבצע השקעות קטנות של עד חצי מיליון שקלים, דירות במרכז הארץ אינן באות בחשבון, עליכם להדרים או לחפש בצפון הארץ שטחים ודירות אשר יהיו אטרקטיביים, מי שהשקיע בבאר שבע לפני עשור היום הכפיל את סכום ההשקעה שלו פי כמה וכמה. 
  • נדל"ן בחו"ל – אחד הפתרונות של ישראלים רבים ביחס ליוקר ההשקעות והביקוש הגבוה שיש בארץ הוא לחפש השקעות בחו"ל. היתרון בנדל"ן בחו"ל הוא שבמרבית המדינות המוכרות למשקיע הישראלי המחיר הוא הרבה יותר נמוך. לדוגמא, דירה בעלת תשואה יחסית זהה תעלה בישראל כמיליון ש"ח, ואילו ברומניה או בקפריסין נמצא את אותה התשואה פחות או יותר במחיר מופחת בהרבה מאשר מחיר הנכס בארץ. עם זאת, יש גם חסרונות כאשר משקיעים בנדל"ן בחו"ל והוא בא לידי ביטוי בזמינות לנכס ובידע שיש לנו לגבי הגורמים המעורבים בנכס, מציאת דיירים, התנהלות ממשלתית וכן הלאה… לכל אלו יש פתרון על ידי השכרת חברת ניהול נכס. בדרך כלל התשואה השנתית כאשר אנו משקיעים בחו"ל תהיה גבוהה, בממוצע כ-8%. 
  • נדל"ן מסחרי – אחת האופציות שיש לכם היא להשקיע בנדל"ן מסחרי – משרדים, מחסנים, חנויות וכד'. היתרון הוא שהמחיר הכולל הינו נמוך בהרבה משל מחיר דירה ואילו דמי השכירות גבוהים בדרך כלל בדומה לדירת מגורים ואף יותר לפעמים. נכס מסוג זה יכול להגיע לתשואה שנתית של 6% עד 10%, לעיתים אף יותר. מומלץ לבדוק גם כאן רכישה של נכס מסחרי באזור הפריפריה שם העסקאות בדרך כלל ישתלמו לכם יותר.

השקעות נדל"ן קטנות – מה עושים עם השקעה ממש קטנה?

כפי שציינו השקעת נדל"ן קטנה יכולה להיחשב גם 500 אלף שקלים, לא בטוח שזה נחשבאיך מרוויחים מהשקעות נדלן קטנות להשקעה קטנה עבור רבים מכם. אך ישנן השקעות קטנות שעלותן יכולה להיות פחות מ 80 אלף שקלים. עם זאת, ההשקעה הזו מעט אחרת, עליכם יהיה להשקיע בקרנות נדל"ן, קרן אשר משקיעה סכומים גדולים באופן קבוצתי ואילו אתם מקבלים אחוזים בעבור סך ההשקעה שלכם. כמו כן יש קבוצות רכישה והשקעות בפרוייקטים גדולים של נדל"ן, היזמים של הפרויקט הם האחראים והמרוויחים הגדולים ואילו אתם יכולים לקחת נתח קטן באחוזים, שימו לב שפרוייקטים כאלה יכולים להגיע לסך של עשרות מיליוני שקלים. הרווחים הנגזרים מן הפרוייקט מתחלקים בין כל המשקיעים על פי גובה ההשקעה, אך כמובן שיש גם כאן סיכון לא קטן, עליכם לסמוך על אותו יזם או על אותה חברה – קרו מקרים בהם היזם "ברח" עם הכסף ביד.

השקעות נדל"ן קטנות – לא רק כסף

אם נסתכל על ההשקעה הזו באופן מעט שונה נוכל לראות שההשקעה הזו משתלמת מאוד המשקיעים המתחילים לא רק בפן הכלכלי של ההשקעה. למעשה השקעות נדל"ן קטנות די זהות להשקעות נדל"ן גדולות מבחינת רוב ההתנהלות, כמובן שכאשר מדובר בסכומי עתק ישנם עוד גורמים מעורבים וחוזים יותר נפוחים, אך הבסיס זהה לשתי ההשקעות. לכן, השקעות נדל"ן קטנות מהוות מעין מקפצה עבור המשקיעים המתחילים, כניסה ראשונה לתחום ללא חששות גדולים. בדרך זו תוכלו להכיר את השוק באופן בסיסי, לדעת מה נכון ומה לא, והיכן משתלם יותר להשקיע את הכסף שלכם בפעם הבאה, האם כדאי להשקיע בנדל"ן בחו"ל, נדל"ן מסחרי או בכלל לרכוש דירה בפריפריה… ההשקעה הקטנה הראשונית תעשה לכם סדר בראש.

מסקנות

לא חייב להיות אוליגרך בכדי להשקיע בנדל"ן, כיום יש גם סטודנטים שזה עתה סיימו את שירותם הצבאי אשר בוחרים להשקיע בתחום הנדל"ן. השקעות נדל"ן יכולות להתחיל מסכומים מזעריים, לעיתים אפילו 20 אלף שקלים ואף פחות. כאשר אנו שומעים את המונח "השקעות נדל"ן קטנות" חשוב לציין שלרוב מדובר על כמה מאות אלפי שקלים, ואילו השקעות קטנות באמת של מספר עשרות אלפי שקלים יהיו חלק מהשקעות קבוצתיות, או דרך קרן נדל"ן או לקיחת חלק בפרויקט יזמי. גם בהשקעות קטנות יש סיכון באותה מידה שיש בכל ההשקעות, ומי שעבורו קריטי לאבד סכומים קטנים ירגיש את אותו הלחץ בזמן ההשקעה. לכן, חשוב להיעזר בסיוע מקצועי לאורך כל הדרך, במיוחד אם אתם משקיעים אשר נמצאים בתחילת דרכם, או שאין לכם שום ידע בתחום הנדל"ן. 

רבים מהישראלים בוחרים להשקיע בנדל"ן דווקא בחו"ל מכיוון שמדובר על מדינות זולות יותר מאשר ישראל מבחינת ההשקעות, אם אתם מחפשים מדינה בה תרצו להשקיע בנכס נדל"ן אנו ממליצים לכם לחפש באזור אירופה או ארצות הברית. המדינות הבולטות והאהודות בקרב המשקיע הישראלי הן: גרמניה, רומניה, פולין, קפריסין, אנגליה, ספרד, ארצות הברית ועוד. חשוב לציין שהמחירים הנמוכים לא ישארו לעוד הרבה זמן גם בחו"ל, ככל שהביקוש עולה כך גם המחירים עולים ולכן מומלץ לבצע השקעות חכמות ונבונות אך לא להתמהמה. יש לציין שהשקעה ורכישת נכס בחו"ל מצריכה גם השכרת חברת ניהול מקצועית.

מה זה השקעות נדלן קטנות ולמי זה מתאים

לפרסום כתבה, השאירו פרטים

איך לשלם פחות על הביטוח שלכם

גיליתם להפתעתכם כי אתם משלמים מאות שקלים כל חודש על הביטוחים השונים? הסיטואציה הזאת היא כמובן לא סיטואציה אידיאלית. אף אחד לא ירצה למצוא את

קרא עוד »

קידום באינסטגרם

אינסטגרם יכול להיות אמצעי שיווקי מעולה, במיוחד בעידן של היום בו כמעט לכל אחד יש אינסטגרם. קיימות דרכים רבות לקידום באינסטגרם שרובן חינמיות. כמו כן,

קרא עוד »