הפשרת קרקעות

ליצירת קשר עם מרכז המכירות
השאירו פרטים

או חייגו: 054-5991219

קרקע חקלאית היא נכס נדל"ן הכי זול ביותר שניתן לרכוש, כיוון שישנן הגבלות רבות על השימוש בקרקע, כך שלא ניתן להפיק רווחים משמעותיים מהשימוש בקרקע. לעומת זאת, פוטנציאל הרווח מהשימוש בנכס למגורים או למסחר הוא גבוה בהרבה, שינוי ייעוד הקרקע נקרא הפשרת קרקעות.

כיוון שישנו פער אדיר בפוטנציאל הרווח בין קרקע חקלאית לקרקע למסחר או מגורים, ישנם בעלי קרקעות רבים, ולעיתים רבות גם רשויות מדינה אשר פועלות למטרת הפשרת הקרקע. זהו תהליך ארוך ומסורבל, אשר בסופו אתם יכולים להתבשר כי בקשתכם נידחת, במאמר הבא נספר לכם על התהליך.

הפשרת קרקעות – מה זה אומר?פוטנציאל הרווח מהשימוש בנכס למגורים או למסחר הוא גבוה בהרבה, שינוי ייעוד הקרקע נקרא הפשרת קרקעות.

בישראל, ניתן להשתמש בקרקע אך ורק לפי הייעוד שניתן לה אשר נקבע בתכניות המתאר הארציות, זוהי תכנית אשר קובעת מהן ההגבלות, ומהם ההיגבלים הקיימים לכל קרקע, אסור לחרוג ממנה בשום אופן, הפרה של ההגבלות יכולה להוביל לענישה חמורה ואף לקנסות גבוהים וצווי הריסה.

סוגי הייעוד הקרקעות הנפוצים ביותר הם:

 • קרקע לשימוש חקלאי
 • קרקע לשימוש ציבורי
 • קרקע למבני מגורים
 • קרקע לשימוש מסחרי
 • קרקע לשימוש תעשייתי

הפשרת קרקע הוא מונח המתייחס בדרך כלל לקרקע חקלאית, משמעותו היא שינוי ייעוד הקרקע. משימוש אשר מאפשר שימוש בקרקע לדברים חקלאיים בלבדהפשרת קרקעות - מה זה אומר? בישראל, ניתן להשתמש בקרקע אך ורק לפי הייעוד שניתן לה אשר נקבע בתכניות המתאר הארציות, זוהי תכנית אשר קובעת מהן ההגבלות כמו שתילת יבול, לשימוש בקרקע בצורה המאפשרת בנייה לצרכים שונים כמו מסחר, תעשייה או מגורים.

בדרך כלל, בעל הקרקע יוזם את התהליך להפשרת הקרע, אך יש מקרים בהם המדינה מבצעת זאת, כאשר היא רואה לנכון להגדיל את המרחב האפשרי לבנייה לצרכי מגורים באותה עיר, כיוון שהאוכלוסיה הולכת וגדלה עם הזמן, וכמות הקרקעות היא מוגבלת, דבר שיוצר הרבה ביקוש ומעט היצע.

אם בבעלותכם קרקע חקלאית או שאתם שוקלים לעשות זאת, ומעוניינים לבצע תהליך של הפשרת קרקע כדי לקדם בנייה של מבני מגורים, תעשייה או מסחר, אנחנו ממליצים לעשות זאת בצורה מקצועית ולהיעזר באנשי מקצוע, על מנת להגדיל את הסיכויי שתקבלו את האישור המיוחל מהרשויות.

מהם  שלבי תהליך הפשרת הקרקע

בניית תכנית לשינוי הייעוד

השלב הראשון בתהליך הוא לקחת את התכנית המתאר המחוזית או הארצית ולבצע בה שינויים, התכנית צריכה להיות מפורט ככל האפשר, ולהכיל מאפיינים ביצועיים ריאליים, העומדים בכללים של הגשת התוכניות מהסוג הזה.את התוכנית יש להגיש לוועודות התכנון

התנגדות אל השינוי

לאחר הגשת התכנית לוועדת התכנון היא דנה בבקשתכם, ומאפשרת לציבור להביע התנגדות להפשרת הקרקע, לרוב מתבצע פרסום המודיע על התכנית בסמוךלאחר אישור הפשרת הקרקע, במידה והבקשה כוללת כמה קרקעות, או שלקרקע ישנם כמה בעלים, יבוצע תהליך חלוקה לקרקע, ולפעמים גם בערוצי התקשורת, כדי לאפשר למי שמתנגד לך להביע את התנגדותו.

החלטת הוועדה

לאחר שיוגשו ההתנגדויות, הוועדה תיבחן את ההתנגדויות ואת התוכנית לבקשת ההפשרה בהתאם לייעוד המצוין בתכנית, ותגיע להחלטה. הגשה או אי הגשה של התנגדויות לתכנית אינה מכריעה בהחלטת הוועדה. הוועדה בודקת את ההשפעות של הפשרת הקרקע ואת הצורך במבני מגורים לעומת שטחים חקלאיים בסביבה.

במידה והוועדה מאשרת את התוכנית, היא יכולה לתת תנאים על מנת לשנות את יעודה, כמו הפקעת חלק מהקרקע על מנת להשתמש בשטח לטובת הציבור, להקמת גני שעשועים, כבישים, מדרכות ועוד.

חלוקת הקרקעלאחר אישור ההפשרה וחלוקת הקרקע, בעלי הקרקע המופשרת יוכלו להינות מנכס נדלן עם פוטנציאל רווח גבוה.

לאחר אישור הפשרת הקרקע, במידה והבקשה כוללת כמה קרקעות, או שלקרקע ישנם כמה בעלים, יבוצע תהליך חלוקה שבו כל אחד מבעלי הקרקע יקבל את חלקו היחסי

 רווחים

לאחר אישור ההפשרה וחלוקת הקרקע, בעלי הקרקע המופשרת יוכלו להינות מנכס נדלן עם פוטנציאל רווח גבוה. ניתן להתחיל בבנייה ולבצע עסקאות עם קבלנים.

מהם היתרונות ברכישת קרקע חקלאית שעשויה לעבור הפשרההשקעה בקרקע המצריכה תהליך של הפשרה לצורך בניית דירה בתחומיה טומנת בחובה מספר יתרונות מרכזיים

השקעה בקרקע המצריכה תהליך של הפשרה לצורך בניית דירה בתחומיה טומנת בחובה מספר יתרונות מרכזיים:

קנייה של קרקע  הדורשת הליך של הפשרה על מנת לבנות מבני מגורים בשטחיה כרוכה במספר יתרונות מרכזיים, ביניהם:

 • חיסכון כספי עצום – קרקע חקלאית זולה באופן משמעותי ביותר מקרקע המיועדת למבני מגורים.
 • פטור ממס רכישה – תחוייבו על מס רכישה רק על קניית הקרקע, ולא על בניית הדירה, זה חיסכון של 100,000- 250,000 שח
 • עלויות בנייה מופחתות – עלויות הבנייה בקרקע הזו נמוכות יותר
 • חיסכון במשכנתא – החיסכון במרכיבי המשכנתא יכול להגיע עד למאות אלפי שקלים.
 • הרווח הפוטנציאלי בפער שבין שווי הקרקע לפני ההפשרה, לבין השווי לאחר ההפשרה הוא עצום

לסיכום,
תהליך הפשרת קרקעות הוא תהליך בעל יתרונות רבים, עם פוטנציאל לרווחים גדולים לבעלי הקרקע, לכן, אנחנו ממליצים לא להיות פזיזים בתהליך ולנהל אותו בצורה מסודרת, להתייעץ עם בעלי מקצוע המומחים בתחום, עם ניסיון ומקצעיות בתחום המקרקעין, וניסיון מוכח בהפשרת קרקעות.

רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?

ליצירת קשר עם מרכז המכירות
השאירו פרטים

או חייגו: 054-5991219

פרויקטים חמים נוספים

מתחם 4TECH החדש למרגלות הטכניון
מתחם 4TECH החדש למרגלות הטכניון
העיר נשר
סטטוס- מועדון סירות יוקרתי בחוף הכנרת
סטטוס- מועדון סירות יוקרתי בחוף הכנרת
המושבה מגדל
וילה 3 חדרים בסריטאנו
וילה 3 חדרים בסריטאנו
תאילנד – קופנגן
וילה מפנקת עם בריכה פרטית
וילה מפנקת עם בריכה פרטית
יוון- מיקונוס
CAESAR BLUE
CAESAR BLUE
קפריסין – איסקלה
EMERALD VILLAS
EMERALD VILLAS
קפריסין- פמגוסטה

מידע שימושי למשקיעים

מידע מקצועי למשקיעים

הפשרת קרקעות

קרקע חקלאית היא נכס נדל"ן הכי זול ביותר שניתן לרכוש, כיוון שישנן הגבלות רבות על השימוש בקרקע, כך שלא ניתן להפיק רווחים משמעותיים מהשימוש בקרקע.

קרא עוד »
נדלן ביוון למכירה

נדלן ביוון הפך לנפוץ מאוד בקרב ישראלים רבים. יוון, שנמצאת יחסית קרוב לישראל, עם איים מדהימים ונופים יפהפיים, הפכה למבוקשת מאוד עבור השקעות נדלן. למה

קרא עוד »
השאירו פרטים ומומחה נדלן יחזור אליכם עם הצעות משתלמות!