איפה כדאי לקנות דירה להשקעה

תוכן עניינים

כולנו מחפשים מקומות להשקיע בהם את הכסף שלנו, כמו שאומרים כסף עושה כסף. כסף שיושב בבנק ללא שום תזוזה הוא כמו תמונה לנוי שנמצאת במחסן. אחד הענפים הפופולריים ביותר להשקעה בארץ ובעולם מתוך כל אפיקי ההשקעה הוא שוק הנדל"ן. אין לנו יותר מדי תירוצים למדוע באמת השוק הזה הגיע לביקוש גדול יותר מלבד לכך שהסיכון ביחס לאפיקי השקעה אחרים נמוך וכמו כן השוק ביחס לאותם אפיקי השקעה הינו יציב כבר הרבה שנים.

איפה כדאי לקנות דירה להשקעה – להשקיע בחו"ל או בארץ?

הרוב נוטים לומר כי השקעות נדל"ן בחו"ל הינן משתלמות יותר, אך לכל אחד יש את הנקודת מבט שלו. מה שכן אפשר לומר בפה מלא הוא שבארץ עליכם להגיע עם סכומים גבוהים בכדי להשקיע בנדל"ן דיור. רבים מהמשקיעים מעדיפים להשקיע בחו"ל עבור נכסים או לרכוש נכסים מסחריים או קרקעות בארץ. אין ספק כי מחירי הדיור בארץ גבוהים ובהמשך המאמר נפרט זאת בהשוואה לתשואה אליה אתם זכאים עבור כל השקעה. 

אם אתם שואלים אותנו איפה כדאי לקנות דירה להשקעה בחו"ל נאמר לכם שהמדינות הפופולריות ביותר כיום נמצאות באירופה וארצות הברית. המדינות שרבים מהישראלים ממש אוהבים להשקיע אצלן הן קפריסין ויוון שהמחירים שם יחסית נמוכים בשל המשבר הכלכלי בשנת 2008, המדינות לא לגמרי התאוששו ולכן מחירי הנדל"ן נמוכים ואילו התשואות יחסית גבוהות. מלבד למדינות אלו המדינות הפופולריות אחריהן יהיו: רומניה, גרמניה, פולין, אוקראינה, גיאורגיה, ארצות הברית, ספרד, אנגליה ועוד… 

דירות להשקעה - איפה כדאי לקנות?

איפה כדאי לקנות דירה להשקעה בארץ?

בכדי לבחון את המיקום האסטרטגי ביותר לרכישת דירה בארץ החלטנו לעשות מעין סקר קצרצר. החלטנו למדוד שווי של כל נכס בעיר אחרת, המחיר הוא לפי דירת שלושה חדרים – מחיר ממוצע.

תל אביב – בתל אביב דירת שלושה חדרים תעלה לכם כ 2.5 מיליון ש"ח. התשואה אותה תקבלו היא בין 3% עד 3.5%.

אכן תשואה נכבדת אך הבעיה העיקרית שלנו כאן היא מחיר הדירה. לעיתים אף משתלם לנו לרכוש דירות כאלה – נפרט על כך בהמשך.

הרצליה – בהרצליה דירת שלושה חדרים תעלה לנו כ-2.3 מיליון ש"ח, פחות יותר מתל אביב אך עדיין יקר. מצד שני התשואה בהרצליה עומדת על כ-2.2%, בהתאם למחיר התשואה אינה משתלמת בכלל.

ירושלים – בירושלים דירת שלושה חדרים תעלה לנו כ-2 מיליון ש"ח ואילו התשואה תהיה כמעט זהה לתשואה שיש לנו בתל אביב. זאת אומרת שעבור אותה רכישה פחות חצי מיליון נקבל את אותה התשואה בסופו של דבר.

פתח תקווה – בפתח תקווה דירת שלושה חדרים תעלה לנו כ- 1.6 מיליון ש"ח ואילו התשואה תהיה 2.9%, הרבה יותר משתלם מהרצליה אשר היא כמה מאות אלפי שקלים יותר יקרה. 

מודיעין – מודיעין היא העיר החביבה עלינו מכיוון שאף אזרח לא מכיר את התשואות המעולות שיש באזורים מסוימים בעיר. דירת שלושה חדרים במודיעין תעלה לנו כ- 1.3 מיליון ש"ח והתשואה תהיה כ-4.3%! זאת עוד הוכחה לכך שלא צריך להגיע לתל אביב בשביל להשיג תשואות מרשימות.

קריית שמונה – בקריית שמונה דירת שלושה חדרים תעלה לכם כ-700 אלף ש"ח ואילו התשואה עבור הדירה תהיה כ-3.2%. זאת עוד הוכחה לכך שאין צורך להוציא מיליוני שקלים עבור דירות להשקעה, אמנם דמי השכירות בקריית שמונה לא קרובים אפילו לתל אביב, אך עדיין התשואה יותר משתלמת לכם והסיכון נמוך יותר.

איפה כדאי לקנות דירה להשקעה – דירות תמ"א 38 ופינוי בינוי

הבטחנו שנחזור אליכם לגבי דירות להשקעה בתל אביב וחזרנו! כן, המחירים במרכז הארץ בהחלט שברו שיאים בשנים האחרונות, פער המחירים בין המרכז לצפון הינו משמעותי – קחו לדוגמא את תל אביב וקריית שמונה, מדובר על פער של כמעט 2 מיליון שקלים עבור אותו גודל של נכס. כן, יש משמעות לאזור בו אתם גרים ולכן המחירים באמת גבוהים יותר. מצד שני, כאשר אתם רואים דירה במחירים כאלה אל תשללו ישר, בחנו את הדירה ואת הפרויקטים העתידיים שיהיו באזור. אם הדירה מיועדת לפינוי בינוי או תמ"א 38 הרי שההשקעה הרבה יותר מסקרנת כעת. כיום ישנן דירות פרטיות במרכז הארץ ששוות מיליוני שקלים, דירות שבמקומן יעמוד בניין רב קומות ואילו המוכר יוכל לדרוש מספר דירות או כסף.

איפה כדאי לקנות דירה להשקעה – יתרונות ברכישת דיור

אם נשווה השקעה בדיור לעומת השקעה בקרקעות אפשר לומר שהשקעה בדיור הינה בטוחה יותר. כאשר אנו רוכשים קרקע ייתכן ונאלץ להמתין שנים רבות עד אשר נראה תוצאות, לא תמיד הקרקע אותה אנו רוכשים תהיה מיועדת לבנייה או תקבל את האישורים מתאימים. גם כאשר כבר קיימים האישורים עדיין הבירוקרטיה שנאלץ לעבור עד להקמת בית או בניין על הקרקע תהיה ארוכה ומייגעת. לדוגמא, עד היום קיימות קרקעות באזור בית החולים "שיבא" אשר שייכות לאנשים מסוימים, מכיוון שבעבר הדברים היו מנוהלים אחרת בכל עסקי מקרקעין קשה מאוד להוכיח למי שייך השטח ועד איפה. לגבי האזור הזה עדיין קיימים חילוקי דעות למעלה מ-20 שנה. 

מצד שני, כאשר אנו רוכשים דירה קיימת כל מה שנותר לנו הוא לשלם את המיסים הנדרשים עבור הרכישה, לקיחת משכנתא והנכס הוא הרבה יותר מוחשי, כל מה שנותר לנו לעשות הוא למצוא דיירים (גם לא עבודה כל כך פשוטה), ולבנות חוזה מאורגן בכדי למנוע תקלות בעתיד מצד הדיירים. לכן, בכל הנוגע לעסקאות נדל"ן הביקוש הגבוה ביותר הוא עבור דירות מכיוון שהן נחשבות להכנסה בטוחה יותר, אם משתלם או לא זה כבר עניין של מחקר מבעוד מועד.

בעיר קטנה או עיר גדולה? דירות להשקעה

איפה כדאי לקנות דירה להשקעה – מה אם אין ביכולתי לרכוש דירה?

לא כל אחד יכול להרשות לעצמו להוציא סכום עבור ההון העצמי למשכנתא שיכול להגיע לכמה מאות אלפי שקלים. אבל אתם לא חייבים לרכוש דירה כדי להשקיע בנדל"ן. היתרון בתחום הנדל"ן הוא שהשוק די פתוח עבור כולם, תוכלו להשקיע גם אלפי שקלים בודדים ולצפות לתשואות מרשימות ביחס להשקעה. 

במקום להשקיע את כספכם ברכישת דירה תוכלו לרכוש נכס מסחרי. נכס מסחרי יכול להיות מחסן, משרד ועוד… תוכלו לרכוש נכס מסחרי בפחות כסף מאשר דירה ועם זאת השכירות תהיה כמעט שווה ערך למחירי הדיור. מצד שני יש חסרונות של רכישת נכס מסחרי והוא הבלאי הגבוה יחסית, תחשבו כמה אנשים עוברים במשרד הזה? מלבד לכך, אדם אשר לא יישן במקום אינו ישמור עליו כפי ששומר על הבית שלו מבחינת ניקיון, הוצאות וכו'.

מלבד לנכס מסחרי תוכלו להשקיע גם בקרקעות. רכישת קרקעות הינה מעט יותר מסובכת, עליכם לבחון את השטח והמחקר הראשוני אודות הרכישה והאזור צריך להיות "חודרני". עליכם לחפש קרקע אשר תוכל להניב לכם הכנסות מרובות בעתיד. מציאת הקרקע צריכה להתבסס על מקום אסטרטגי, עליכם למצוא אזור פיתוח עתידי או בתחילת דרכו. אם תרכשו קרקע באמצע שום מקום בצפון הארץ הסיכוי שלכם להרוויח עליה הינו נמוך, או שתאלצו להמתין שנים רבות, אפילו עשרות שנים.

איפה כדאי לקנות דירה להשקעה – הכי טוב זה במרכז!

כפי שכבר הבנו, רכישת קרקע במרכז הארץ היא לאו דווקא הבחירה המומלצת מצד המשקיעים, אלא אם כן מדובר על דירה המיועדת לפינוי בינוי, או דירה אשר אתם רוצים להרוס ולבנות במקום בניין רב קומות. בדרך כלל עבור השקעות במרכז תצטרכו הון התחלתי מאוד גבוה. המשקיעים העיקריים אשר משקיעים במרכז הארץ הם בדרך כלל אנשים מבוססים יותר וחריפים בתחום הנדל"ן. לא היינו ממליצים למשקיע מתחיל להוציא סכומי עתק עבור רכישה כאשר אין לו ידע רב בתחום הנדל"ן.

איפה כדאי לקנות דירה להשקעה – נדל"ן לעומת אפיקי השקעה אחרים

"איפה כדאי לקנות דירה להשקעה", מי אמר שאתם דווקא צריכים לבחור להשקיע בדירה ולא בשוק ההון? הדבר הראשון אותו אנו ממליצים לבחון הוא הזיקה שלכם לעסקאות נדל"ן, האם זה משעמם אתכם או שאתם מוכנים לטרוף את כל הקלפים? הסיבה המומלצת ביותר להשקעה בנדל"ן היא בשל הביטחון שיש ברוב עסקאות הנדל"ן, אם אתם חיים סיכונים היינו ממליצים לכם ללכת דווקא לשוק ההון. 

איפה כדאי לקנות דירה להשקעה – חישוב תשואת שכירות

תשואות שכירות מחושבת על ידי חלוקה של כל ההכנסות השנתיות מהדירה חלקי ההוצאות עליה. חלק טוענים שבכדי לקבל תוצאה אמינה יותר עליכם יהיה להוריד חודש הכנסות אחד, חודש זה יהיה כביכול עבור הוצאות שאין אתם צפיתם כמו תיקונים, התקנות וכד'… כמו כן יש הוצאות כמו משכנתא, שיפוץ, מס רכישה, ריבית וכו', קחו הכל בחשבון עם הרכישה שלכם. כפי שכבר ציינו, דווקא בפריפריה נמצאים הנכסים המעניינים יותר מבחינת תשואה, היכן שההשקעה נמוכה יותר אך אפשר לומר שהסיכון מעט גבוה מאשר במרכז הארץ. אם בכל זאת אתם רוצים להשקיע את הכסף שלכם בדירה במרכז הארץ אנו ממליצים לכם ללכת לשכונות הישנות יותר, לצפון הישן או לאזור שכונת התקווה שם המחירים נמוכים יותר וייתכן והמקום יעבור שינוי בשנים הקרובות, כל דירה תעלה את השווי שלה אם הכל ילך לפי התוכנית.

לקנות דירה להשקעה בארץ או בחול

איפה כדאי לקנות דירה להשקעה – מסקנות

הבחירה של איפה כדאי לקנות דירה להשקעה צריכה להעשות בכובד ראש, לא כל אחד יכול להרשות לעצמו להוציא סכומים כאלה גבוהים עבור דירות בארץ או בחו"ל. השקעה בדירות הינה חכמה מכיוון שתמיד מדובר בנכס, ובמקרה בו לא צלחתם את העסקה תוכלו אתם לגור בדירה. השאלה העיקרית היא לא איפה כדאי לקנות דירה להשקעה או האם כדאי לקנות דירה להשקעה. בדרך כלל דירות להשקעה יהיו נחלתם של משקיעים מבוססים וותיקים, אך תמיד אתם תוכלו לקחת חלק בפרויקטים דרך קרנות נדל"ן או קבוצות השקעה.

כאשר אנו מסתכלים על ארצנו ומחפשים איפה כדאי לקנות דירה להשקעה אנו רואים שלאו דווקא המקומות היוקרתיים מניבים לנו את התשואה הגבוהה ביותר, אלא דווקא אזורי הפריפריה. בכדי לבחון לעומק את אזור ההשקעה היינו ממליצים לכם להיעזר באיש מקצוע אשר מומחה בהשקעות נדל"ן או להשקיע דרך חברת השקעות. מחיר הייעוץ בהחלט שווה את ההשקעה שלכם, אין לכם ממה לחשוש. הדוגמא הפשוטה ביותר היא יועץ משכנתאות אותו בו גם מומלץ להיעזר, יועץ משכנתאות יכול לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים, כסף שאותו בוודאי הייתם מבזבזים על המשכנתא מכיוון שאתם לא מכירים את הבירוקרטיה של ההשקעה הזאת. אל תהססו לאסוף אתכם אנשים בדרך להשקעה בטוחה יותר.

דירות להשקעה - איפה כדאי לקנות?

לפרסום כתבה, השאירו פרטים

איך לשלם פחות על הביטוח שלכם

גיליתם להפתעתכם כי אתם משלמים מאות שקלים כל חודש על הביטוחים השונים? הסיטואציה הזאת היא כמובן לא סיטואציה אידיאלית. אף אחד לא ירצה למצוא את

קרא עוד »

קידום באינסטגרם

אינסטגרם יכול להיות אמצעי שיווקי מעולה, במיוחד בעידן של היום בו כמעט לכל אחד יש אינסטגרם. קיימות דרכים רבות לקידום באינסטגרם שרובן חינמיות. כמו כן,

קרא עוד »