INVEST - מדריך השקעות

הקורסים השווים ללימוד שוק ההון

הקלות שבה ניתן כיום לסחור בבורסה הישראלית ואף בבורסה האמריקאית מן הבית באמצעות המחשב האישי ותוכנות מסחר מקצועיות, הובילו גם לפריחה עצומה בשוק לימודי שוק ההון.  כמעט כל מכללה או בית ספר מציע היום עשרות קורסים שונים המיועדים לקהל יעד מגוון ביותר של תלמידים: החל מכאלו שמימיהם לא קנו נייר ערך ועד למשקיעים מנוסים שמעוניינים להרחיב את ידיעותיהם בתחום ולהתנסות בסוגים חדשים של השקעות.

אילו קורסים עיקריים קיימים בשוק ולמי מתאים כל אחד מהם?

קורס לניהול תיק השקעות עצמאי

אלו הם קורסים המיועדים לרוב לקהל הרחב, אורכם בין חודשיים לארבעה (כתלות במספר הפגישות השבועיות) ובמסגרתם לומדים את כל מושגי היסוד החשובים בשוק ההון כגון ההבדל בין המסחר בארץ והמסחר בחו"ל, מטבע חוץ, מסחר במניות, זיהוי מגמות ומדדים מרכזיים בעולם ועוד. הקורס מכשיר את הלומד לסחור באופן עצמאי בעזרת תוכנת טרייד ותיק השקעות וירטואלי בסדר גודל קטן של כמה עשרות אלפי שקלים (חשבון דמו).

יש לציין כי למרות שהקורסים הללו מקנים את היסוד להבנת שוק ההון ומסחר פעיל בו, לא רצוי כי בוגרי הקורסים יוותרו לחלוטין על יועץ ההשקעות האישי שלהם מכיוון שאין תחליף לניסיון של אדם אשר עוסק בכך באופן יום יומי ולא רק בשעות הפנאי...

קורס מסחר במעו"ף או אופציות מעו"ף

אלו הם לרוב קורסים המיועדים למי שכבר יש לו היכרויות בסיסיות עם שוק ההון (למרות שזהו אינו תמיד תנאי הכרחי). קורסים אלו מקנים את הכלים למסחר באופציות מעו"ף וחוזים עתידיים אשר מאפשרים לנהל סיכונים באופן מחושב יותר ולהגביר את היעילות הכלכלית של המסחר. בין הנושאים הנלמדים בקורסים אלו : אופציות Putו - Call, מודל בלק אנד שולץ, ביטחונות, אסטרטגיות השקעה לפי התנהגות השוק וכיצד נגזרות מהן הרגישויות השונות.

קורס ניתוח טכני

ניתוח טכני מהווה את אחד הכלים השימושים ביותר במסחר על מנת לחזות מגמות עתידיות על סמך ניתוח כלים פיננסים שונים בהתאם לביצועיהם בעבר ובהווה והתייחסות השוק אליהם (פסיכולוגיית ההמונים). כך אפשר למעשה לתזמן את "הכניסה" או "היציאה" ולהרוויח מן ההפרש (למשל, לקנות מניה בזול ולמכור אותה ביוקר). מרבית הקורסים לניתוח טכני מיועדים הן למתחילים והן למי שכבר מכיר את השוק, אך לא השתמש בשיטות הניתוח הטכני בעבר. בקורס מושם לרוב דגש על התנסות מעשית לא פחות מן החלק התיאורטי. מידע נוסף אודות ניתוח טכני אתם יכולים למצוא כאן למשל.

קורס מסחר במט"ח

למרות שתחום המט"ח מפתה לא מעט משקיעים מתחילים מתוך מחשבה כי מדובר בשוק שקל "לעשות בו כסף" כמעט ללא סיכון, המציאות מראה שקורס מקצועי המסביר אודות מודל המינוף, איתותי נקודות סטופ ולוס, יכול להפוך את הקפיצה למים לקלה יותר וכמובן למזער את הסיכונים הכרוכים במסחר בשוק המט"ח.

  • השקעה סולידית

    • תיק השקעות סולידי , כלומר ללא סיכון גבוה , מתיק השקעות זה הרוחים או הפסדים הם מינימאלים - מתאים במיוחד למשפחות ואנשים מבוגרים שרוצים הכנסה צדדית . ניתן לבחור גם תיק השקעות ללא מניות .
  • השקעה במניות

    • תיק השקעות ממניות בלבד מהארץ ומחו"ל בפיזור גלובלי לפי רמות סיכון שיגדיר הלקוח. מתאים לכל האנשים שמעוניינים לגעת בתחום ההשקעות.
  • תיק השקעות שותף

    • תיק השקעות עם הכנסה שוטפת המותאם לצרכי הלקוח , גילו מטרותיו ומצבו הכלכלי. התיק מורכב ממוצרים פיננסים מהארץ ומחו"ל בפיזור מתאים ולפי רמת הכנסה ורמת סיכון שהלקוח יגדיר. תיק השקעות זה מאפשר ללקוח לקבל הכנסה שותפת מידי חודש , אולם הסיכון בתיק השקעות מסוג זה הוא גבוה יחסית ומתאים לצעירים .