INVEST - מדריך השקעות

מושגי יסוד במסחר במט"ח

שוק ההון הוא תחום מרתק שרבים בישראל מתעניינים בו, אך חשוב להבין כי עולם זה מגוון מאוד, לכן מומלץ להתמחות בתחומים ספציפיים. אחד מהתחומים הללו הוא עולם המסחר במט"ח (מטבע חוץ), ואכן, רבים בישראל אוהבים מאוד לסחור במטבע חוץ והביקוש לקורסים בתחום זה התרחב מאוד במהלך השנים האחרונות. על מנת להבין במסחר במט"ח יש להכיר את המושגים הבסיסיים בתחום, ויש לא מעט כאלה. בכתבה זו נפרט אודות נושא מעניין זה. אז אם אתם רוצים להיכנס לעולם שוק ההון בכלל ולהתמחות במסחר במט"ח בפרט, כתבה זו מיועדת עבורכם.

 

מה זה בעצם מסחר במט"ח?

המסחר במט''ח מבוסס ברובו על שינויים המתרחשים מדי יום בשערי החליפין של מטבעות מכל העולם. סוחר מט"ח איכותי ידע להעריך מתי הדולר יעלה או ירד, מתי הין היפני יהיה חזק או חלש, וכמובן גם ידע כיצד לנתח את החוזק או החולשה של השקל. בדרך כלל המסחר במט''ח מתבצע בין שני מטבעות שונים, והמטרה היא להרוויח באמצעות מסחר נבון ויעיל בין שני המטבעות. כמובן שצריך ידע רב בתחום על מנת להצליח ומידע נרחב על כך קיים למשל כאן– כלל אצבע הוא שהיכרות עם שווקים רבים בעולם וכמובן גם היכרות מעמיקה עם השוק המקומי הם בגדר חובה לכל סוחר במט"ח.

רבים בוחרים להתמחות בתחום זה, מכיוון שניתן ללמוד את המושגים הבסיסיים בתוך זמן קצר. אך על מנת להעמיק בתחום יש צורך בלימודים מעמיקים יותר, וכמובן גם התנסויות בשטח. השכלה בתחומים כמו כלכלה, שוק ההון, סטטיסטיקה וכמובן גם בתרבות ובתהליכים הפוליטיים של מדינות רבות בעולם יכולה מאוד לעזור, אך אי אפשר להיכנס לתחום ללא היכרות עם המושגים הבסיסיים של שוק ההון בכלל ושוק המט"ח בפרט.

 

מושגים מרכזיים בתחום

על מנת לסחור במט"ח, חייבים להכיר את המושגים הבסיסיים בתחום. מעבר להיכרות עם המטבעות של מדינות רבות, כדאי להכיר מושגים כגון:

 • שער יציג - שער החליפין של מטבע מסויים, המפורסם על ידי בנק ישראל מדי יום.
 • שער מכירה - השער בו הבנק יהיה מוכן למכור מטבע חוץ (מכל סוג שהוא) ללקוחות שלו.
 • שער קנייה - השער בו הבנק יהיה מוכן לקנות מטבע חוץ (מכל סוג שהוא) ללקוחות שלו.
 • חדר עסקאות - המקום בו מרוכזות כל פעילויות המסחר של מוצרים שונים וגם של מטבע חוץ.
 • ציטוט - הצגת המחיר של מטבע מסויים, במונחי ערך של מטבע אחר.
 • מרווח - ההפרש בין שער הקנייה לבין שער המכירה בצמד מטבעות.
 • LIMIT - הוראה לביצוע עסקה (גם עסקת מט"ח) בהגבלת שער.
 • סוגי עסקאות במט"ח-  ישנם סוגים רבים ומגוונים של עסקאות במטח, בין היתר: SELL STOP(ביצוע הוראת מכירה במצב בו שער השוק גבוה משער המכירה הרצוי), BUY STOP(ביצוע הוראת קנייה במצב בו שער השוק נמוך משער הקנייה הרצוי), SELL LIMIT  (ביצוע הוראת מכירה במצב בו שער השוק גבוה משער המכירה הרצוי), BUY LIMIT  (ביצוע הוראת קנייה במצב בו שער השוק נמוך משער הקנייה הרצוי),

 

זוהי כמובן רשימה חלקית בלבד של המושגים בעולם המט"ח. את כל המושגים הללו ניתן ללמוד בקורסים המתקיימים בתחום של מסחר במט"ח, ויש לא מעט כאלה בכל רחבי הארץ. הקורסים הללו הם לרוב קצרים למדי (מספר שבועות), וניתן באמצעותם ללמוד תוך זמן קצר את הבסיס של עולם מורכב זה. ישנם גם קורסים מתקדמים יותר, אך אם אין לכם כל מושג בתחום, כדאי לקחת לפני הכל את הקורס למתחילים הדן במושגים הבסיסיים. בקורסים הבסיסיים הסטודנטים מקבלים ידע פרקטי ותיאורטי בתחומים כגון עולם שוק ההון, ניתוח טכני, מושגי יסוד בתחום המט"ח, מאפייני שוק המט"ח, מהלכים במסחר, אסטרטגיות מסחר ועוד.

 

כיצד יוצאים לדרך?

אם החלטתם שתחום המסחר במט"ח מרתק אתכם, כל שנותר לכם הוא להירשם לקורס מסחר במט"ח, ובמקביל ניתן גם ללמוד על אודות המושגים המרכזיים בתחום באמצעות האינטרנט. יש לא מעט אתרים העוסקים בתחום זה, אך עבור חסרי כל ידע בתחום שוק ההון, קורס פרונטלי הוא ממש הכרח. ישנם גם לימודים אקדמיים בתחום שוק ההון, אך אם תרצו תוך זמן קצר לרכוש ידע בסיסי ולהתחיל לעבוד, קורס תעודה קצר יכול בהחלט להספיק על מנת להיכנס לתחום. כך תוכלו תוך מספר שבועות או חודשים לרכוש מקצוע חדש שיכול להפוך למקצוע מכניס במיוחד!

 • השקעה סולידית

  • תיק השקעות סולידי , כלומר ללא סיכון גבוה , מתיק השקעות זה הרוחים או הפסדים הם מינימאלים - מתאים במיוחד למשפחות ואנשים מבוגרים שרוצים הכנסה צדדית . ניתן לבחור גם תיק השקעות ללא מניות .
 • השקעה במניות

  • תיק השקעות ממניות בלבד מהארץ ומחו"ל בפיזור גלובלי לפי רמות סיכון שיגדיר הלקוח. מתאים לכל האנשים שמעוניינים לגעת בתחום ההשקעות.
 • תיק השקעות שותף

  • תיק השקעות עם הכנסה שוטפת המותאם לצרכי הלקוח , גילו מטרותיו ומצבו הכלכלי. התיק מורכב ממוצרים פיננסים מהארץ ומחו"ל בפיזור מתאים ולפי רמת הכנסה ורמת סיכון שהלקוח יגדיר. תיק השקעות זה מאפשר ללקוח לקבל הכנסה שותפת מידי חודש , אולם הסיכון בתיק השקעות מסוג זה הוא גבוה יחסית ומתאים לצעירים .