INVEST - מדריך השקעות

ההתעוררות בקרנות הנאמנות

בחודשים האחרונים חלה עליה משמעותית ברכישה של קרנות נאמנות בקרב צרכנים ישראלים. העליה הזאת נמשכת כבר לא מעט חודשים ומתעצמת בחודשים האחרונים, כשבחלק מהפרמטרים, כמו בקצב הגיוסים השבועי, נשברים שיאים שאיש לא חלם לפני מספר שנים שישברו. העליה בגיוסים בקרנות נאמנות מצביעה על מגמה חדשה במשק הישראלי שקל למומחים להסביר אותה מכמה כיוונים שונים: הגורם המשמעותי ביותר הוא כנראה ההשפעה של השוק האמריקאי. גם ההערכה ששיעור הריבית במשק הגיע לתחתית והאכזבה המתמשכת של המשקיע הישראלי באפיקי השקעה אחרים הם חלק בלתי נפרד מהעניין.

אמריקה - אנחנו תכף נרגיש את זה כאן

קשה לסכם בפיסקה את כל מה שעבר על הכלכלה האמריקאית בעשור האחרון. בחודשים האחרונים השוק בארה"ב בסך הכל בעליה, כשהוא מגיב בעצבנות לנתונים חדשים שמתפרסמים מידי יום. ידיעה על הרחבת המגזר הפרטי על ידי יצירה של 200 אלף מקומות עבודה חדשים הקפיצה את התשואה בסוף יולי ומספר ימים אחר כך, ידיעה סותרת הפילה את התשואה פחות או יותר לרמת הבסיס. למרות שהמסחר הישראלי רגוע מאוד יחסית, בנק ישראל ממשיך בעקביות להוריד  את הריבית במשק או לשמור אותה ברמה נמוכה, כדי לסייע לעסקים ישראלים להיות אטרקטיביים בחו"ל שעה שהשקל בתיסוף לעומת הדולר.

ריבית בנק ישראל – אין לאן לרדת

חלק מהמומחים בתחום ממליצים להכנס להשקעות בקרנות נאמנות דווקא עכשיו – כשהריבית נמוכה במיוחד. ההערכה, שמקובלת על רבים, היא שהריבית הנוכחית, של 1.25 היא פחות או יותר נקודת הריבית הנמוכה ביותר ושבהסתכלות קדימה לחודשים או לשנים הקרובות הריבית צפויה לעלות ולהיטיב עם המשקיעים, שנכנסו להשקעה ברמת מינימום וכל עליה בריבית היא רווח נקי.

חוזרים למומחים

החזרה של הישראלים לבתי ההשקעות, היא לא מובנית מאליה, ועדיין ניתן להבין אותה. נדמה ששורה של פרשיות הונאה שנחשפו בשנים האחרונות בארץ ובעולם פגעו באמון של המשקיעים הפרטיים במומחים ובבתי ההשקעות, אבל אם הזמן ולאור רגולציה הדוקה יותר של בתי ההשקעות נדמה שהאינטרס של המשקיעים גובר על משקעי העבר. התנאים בשוק ההון לא פשוטים : הריבית הנמוכה לא טובה לאוחזים בנדל"ן והופכת השקעות בטוחות בפקדונות בנקאיים כאלה ואחרים לבעלות תשואה מינימלית אם בכלל. שוק ההון תנודתי ועצבני וקשה למשקיעים פרטיים 'לקלוע' ולהצליח לבד. בתנאים הללו, חזרה לקרן נאמנות בבית השקעות בעל דירוג ואמינות טובים נראית טבעית. הסיכוי להשיג תשואות טובות תוך סיכון מינימלי נראה טוב יותר בתקופה האחרונה בבתי ההשקעות, כשכל משקיע יכול כמובן, לבחור את רמת הסיכון באופן אישי. כלל האצבע אומר שככל שההשקעה ארוכה יותר, ניתן להכניס בה מרכיב סיכון גבוה יותר ולזכות בפוטנציאל לתשואה גבוהה יותר (בהסתכלות של 60 חודשים קדימה, רוב קרנות הנאמנות משיגות תשואה טובה הרבה יותר מרוב המדדים בבורסה הישראלית). נתון השיא 214 מיליארד שקלים המושקעים היום בקרנות נאמנות, מעיד על חוזקתה של המגמה לחזור ולהשקיע באפיק זה.

  • השקעה סולידית

    • תיק השקעות סולידי , כלומר ללא סיכון גבוה , מתיק השקעות זה הרוחים או הפסדים הם מינימאלים - מתאים במיוחד למשפחות ואנשים מבוגרים שרוצים הכנסה צדדית . ניתן לבחור גם תיק השקעות ללא מניות .
  • השקעה במניות

    • תיק השקעות ממניות בלבד מהארץ ומחו"ל בפיזור גלובלי לפי רמות סיכון שיגדיר הלקוח. מתאים לכל האנשים שמעוניינים לגעת בתחום ההשקעות.
  • תיק השקעות שותף

    • תיק השקעות עם הכנסה שוטפת המותאם לצרכי הלקוח , גילו מטרותיו ומצבו הכלכלי. התיק מורכב ממוצרים פיננסים מהארץ ומחו"ל בפיזור מתאים ולפי רמת הכנסה ורמת סיכון שהלקוח יגדיר. תיק השקעות זה מאפשר ללקוח לקבל הכנסה שותפת מידי חודש , אולם הסיכון בתיק השקעות מסוג זה הוא גבוה יחסית ומתאים לצעירים .