INVEST - מדריך השקעות

להשקיע בנדל"ן או בפוטנציאל לנדל"ן?

שוק הנדל"ן מזמן למשקיעים מתוחכמים אין ספור אפשרויות לעשות הון רב באמצעות השקעה נמוכה יחסית. נדמה שבמצב השוק השורר כיום, מרבית השקעות הנדל"ן המקובלות מניבות תשואה שאינה מהווה תמורה הולמת לסיכון ולמאמץ. זאת, בשל מחירי הדירות הגבוהים אשר גרמו לירידה חדה בתשואות מדמי השכירות.

אבל מסתבר שגם בשוק שנמצא לאחר שנים של עליות רצופות אפשר להרוויח ואפילו להרוויח לא רע בכלל...
כיצד? ההשקעה צריכה להתבסס יותר על מרכיב ספקולטיבי תוך בחינת פוטנציאל רווח עתידי ובמקרים רבים, השקעה נבונה יכולה להוביל לרווח של מאות (!!) אחוזים על הקרן. כיצד אפשר לעשות זאת? על כך בכתבה הבאה:

שטחים חקלאיים למכירה
רכישת שטחים חקלאים המוצעים למכירה היא אחת מהדרכים להגיע לתשואה של עשרות אם לא מאות אחוזים על ההשקעה. הפוטנציאל הגדול נובע מן הפער שבין מחיר קרקעות לבנייה רוויה ומחירי הקרקעות החקלאיות. בעוד שמחירו של מטר מובנה באזור המרכז יכול להגיע עד ללמעלה מעשרים אלף שקלים, מחיר מטר קרקע חקלאית לא עולה על מספר שקלים בודדים.

לצורך הדוגמא, דונם שלם של אדמה חקלאית, אלף מטר, בגוש דן, עולה בין מאה למאתים אלף שקלים. מחירו של אותו דונם, באותו מיקום בדיוק, כאשר הוא מיועד לבנייה רוויה, יעלה עשרות מליוני שקלים.

לכאורה מדובר בפוטנציאל רווח של אלפי אחוזים, אולם הסיכון טמון בעובדה שאיש לא יכול להתחייב ששטח כזה או אחר אכן יופשר בעתיד הנראה לעין. בסופו של דבר, סביר מאוד להניח שלא ישארו בגוש דן עוד שטחים חקלאיים ושהאינטרסים הכלכלים ומצוקת הדיור ההולכת וגוברת יטו את הכף ויגרמו להפשרה מאסיבית של קרקעות לבנייה רוויה. אם יש לכם סבלנות "לשבת" על הכסף במשך תקופת זמן ארוכה מבלי לקבל תשואה חודשית הרי שמדובר בהשקעת נדל"ן מנצחת.

משרדים לפני שינוי יעוד
נתחיל מעובדה פשוטה: מחיר מטר משרדים במרכז העיר תל אביב עולה בסביבות עשרת אלפים שקלים. מטר מגורים, באותו רחוב, יכול להגיע למעל שלושים וחמישה אלף שקלים. לאחרונה, בשל מצוקת הדיור ומחאת הדיור, החלה העיריה לאפשר לבעלי משרדים להכשיר אותם למגורים. מדובר בהליך ארוך ובירוקרטי אך ה"סוכריה" שמחכה בסיומו היא מתוקה למדיי, עליה צפוייה של כ- 300% בשווי הנכס. נכון, עדיין לא מדובר באחוז העלייה הנובע מהפשרת שטחים חקלאיים למכירה, אך במקרה זה היתרון הוא שאפשר ליהנות מדמי שכירות במהלך התקופה שבין הרכישה לשינוי היעוד.  

נכסים להשבחה
כאשר אנו רוכשים דירה מקבלן או דירה משופצת אנו משלמים בעצם לא רק על עלות הבנייה והקרקע, אלא גם על עבודתו של היזם, שלקח פיסת אדמה והפך אותה ליצירת מופת אדריכלית. כאשר אנו עושים זאת אנו מממשים, הלכה למעשה, את הפוטניאל הנדל"ני שהיה טמון בנכס, רק שהנהנים מן המימוש הם אלו שדאגו להביאו למצב זה. אנו נותרים עם נכס שנרכש בכסף מלא ובתמורה מלאה למאמץ ולשווי. רכישה של נכס בעל פוטנציאל לא ממומש תאפשר לנו להיות הנהנים מן ההשבחה. זה אולי נשמע מסובך, אבל במקרים רבים נכסים ש"זקוקים לשיפוץ" נמכרים במחיר נמוך משמעותית מערכם. כל מתווך דירות מתחיל ידע להציע לכם נכסים מסוג זה באזור שבו הוא מתמחה. עם מעט כישורי משא ומתן ולאחר שיפוץ קל של הנכס תוכלו להוציא אותו למכירה וליהנות מרווח הון מהיר וקל יחסית. 

  • השקעה סולידית

    • תיק השקעות סולידי , כלומר ללא סיכון גבוה , מתיק השקעות זה הרוחים או הפסדים הם מינימאלים - מתאים במיוחד למשפחות ואנשים מבוגרים שרוצים הכנסה צדדית . ניתן לבחור גם תיק השקעות ללא מניות .
  • השקעה במניות

    • תיק השקעות ממניות בלבד מהארץ ומחו"ל בפיזור גלובלי לפי רמות סיכון שיגדיר הלקוח. מתאים לכל האנשים שמעוניינים לגעת בתחום ההשקעות.
  • תיק השקעות שותף

    • תיק השקעות עם הכנסה שוטפת המותאם לצרכי הלקוח , גילו מטרותיו ומצבו הכלכלי. התיק מורכב ממוצרים פיננסים מהארץ ומחו"ל בפיזור מתאים ולפי רמת הכנסה ורמת סיכון שהלקוח יגדיר. תיק השקעות זה מאפשר ללקוח לקבל הכנסה שותפת מידי חודש , אולם הסיכון בתיק השקעות מסוג זה הוא גבוה יחסית ומתאים לצעירים .