INVEST - מדריך השקעות

משקיעים נבון

אפיקי ההשקעה כיום מגוונים מאי פעם, כאשר עבור כל המעוניין להשקיע ממיטב כספו על מנת ליהנות מרווחים לאורך זמן, קיימת אפשרות לבחור להשקיע בנדל"ן, קרנות נאמנות, לנהל תיק השקעות עצמאי או בכל חלופה אחרת שמשתלמת מבחינתו ובציפייה, מראה תשואות טובות. גופים פיננסים רבים כדוגמת בנקים, בתי השקעות ואחרים מציעים מבחר סוגי השקעות, חלקן יותר ריסקיות בעוד שאחרות מתונות יותר ומתאימות לכאלה שעדיין מעוניינים להשקיע אבל מעדיפים ללכת על סיכונים מחושבים.

בורסה או נדל"ן - להחליט במה להשקיע

אחת הדילמות המרכזיות העומדות בפני אלו המתלבטים לגבי כיווני השקעה שמומלץ לפנות אליהם, מתייחסת לבחירה בין השקעה בנדל"ן אל מול השקעה בבורסה. יש לקחת בחשבון כי לכל סוג השקעה שכזה יש סיכונים וצריך לקחת בחשבון את כל ההיבטים הכרוכים בהשקעה ומה זה בעצם דורש מבחינתכם, הן מבחינת משאב הזמן והמימון האישי. מבחינת השקעה בנדל"ן, הסברה היא כי מדובר בהשקעה סולידית ובטוחה לעומת השקעה בבורסה, כאשר תקופת סוף השנה היא תקופה שנחשבת כמומלצת מבחינת השקעה בנדל"ן מכיוון שבמרבית המקרים הריבית על המשכנתאות והדולר בירידה ומחירי השכרת הדירות בעליה- פרמטרים שהופכים עסקת נדל"ן לכדאית. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי מחירי הנדל"ן גבוהים, במיוחד באזורים מסוימים, וכדאי לבחון היטב באיזה איזור עסקה כזו אכן יכולה להיות משתלמת לטווח הארוך לאחר ביצוע סקר שוק מקיף של מחירי קניית דירה והשכרה באזורים שונים, כולל התחשבות בנתונים כמו מיקום הדירה, שיפוץ נדרש והשקעת הזמן מבחינתכם. מבחינת השקעה בבורסה, יש השקעות מתונות יחסית שמתאימות לאלה שחוששים מסיכון גבוה וגם אלה שבוחרים כן לקחת על עצמם את הסיכון, הנתונים בשטח מצביעים על רווחים יפים של משקיעים באפיקי השקעה שונים מהסוג.

אפיקי לימודים להשקעה נבונה

לאחר שמחליטים במה להשקיע, כדאי לשקול להירשם ללימודים מקצועיים בתחום, כדוגמת לימודי שוק ההון, קורס השקעות בנדל"ן וכיוצא בזה על מנת להכיר את המונחים המקצועיים בתחום ולקבל כלים מקצועיים שיסייעו בהליך קבלת ההחלטות הנדרשות בשלבים השונים על מנת להגדיל את הרווחים מהפעילות. גם במידה ואתם נעזרים באופן מלא ביועץ מקצועי חיצוני, עדיין חשוב לדבר באותה השפה ולהכיר את המונחים והמשמעויות של האפשרויות השונות על מנת לקבל החלטות המבוססות על סמך ידע.

השקעות בנדל"ן

כפי שנאמר, השקעות בנדל"ן יוצרות לרוב את הרושם של השקעות בטוחות יחסית (כל עוד העסקה מתבצעת באופן מקצועי), כאשר קיימות אפשרויות שונות להשקעות מהסוג. ניתן לבחור לרכוש נדל"ן, לשפץ אותו למכור אותו לאחר מכן ברווח משמעותי ללא צורך בהשכרתו לתקופה או אפילו לוותר על שלב השיפוץ ומיד לאחר הרכישה למכור את הנכס ברווח שסביר להניח שלא יהיה משמעותי מידי, אך בכל זאת יהיה. אפשרויות אחרות הן לבחור להשכיר נדל"ן עסקי לחברות או להחליט לרכוש נדל"ן בחו"ל- בארצות הברית או באירופה, למשל, במחירים נמוכים יחסית. כל הבוחר באפיק השקעה שכזה, מומלץ שיילמד בצורה מעמיקה את שוק הנדל"ן לפני ביצוע עסקאות בפועל, ובמידת הצורך להתייעץ עם אנשי מקצוע מהתחום (במיוחד כשמדובר בנדל"ן מעבר לים) על מנת אכן לבצע עסקת נדל"ן עם מינימום סיכונים הכרוכים בעסקה מהסוג.

השקעות בבורסה

השקעות בבורסה כיום יכולות להיות אמצעי חיסכון משתלם, במיוחד לעומת אפשרויות קיימות אחרות. רבים בוחרים להשקיע בקרנות נאמנות או אגרות חוב- השקעה שמניבה תשואה משמעותית גבוהה יותר לעומת תשואה של חיסכון בתוכנית חיסכון שבוחרים לעשות דרך הבנק. השקעה נכונה בבורסה באפיק נבחר מאפשרת ליהנות מרווחים יפים לאורך זמן, כאשר למרות העובדה כי רבים חוששים מאפיק השקעה זה מאחר והבורסה מתרשמת כקזינו וההימור כגבוה מידי, בהחלט ניתן ללמוד את השוק, להכיר מי נגד מי, לקבל החלטות ולייצר הכנסה נוספת לאורך זמן. ישנם כללים של "עשה ואל תעשה" בכל הקשור להשקעה בבורסה וכדאי לפעול לפי כללים מנחים כדי למזער סיכונים והפסדים, כאשר אחת ההמלצות המרכזיות היא לפזר את ההשקעה, לבחור מניות מענפים שונים ולקנות תעודות סל או קרנות נאמנות. כך בעצם נמנעים ממצב בו שמתם את כל הביצים במקום אחד והסיכון להישאר עם הפסדים הינו גבוה.