INVEST - מדריך השקעות

ניהול כלכלת משפחה

במשק הישראלי העובר שינויים רבים בשנים האחרונות , מסתמנת מגמה מרכזית: העברת האחריות לביטחון הכלכלי של האזרח מידיה של המדינה לידיו של הפרט . מגמה זו מחייבת כל אחד מאיתנו, כיחיד וכמשפחה, לקחת אחריות זו לידיו. האם יש בידינו את הידע, הכלים והמיומנויות , הדרושים ללקיחת אחריות זו? האם למדנו כיצד לנהל באופן מיטבי את המשאבים הכלכליים שברשותנו ? . מה למדתם עד היום על ניהול כלכלת המשפחה ?

מה אתם יודעים על ריביות הבנקים, כמה עולה לגדל ילד ועל ביטוחי בריאות? האם ספרו לכם שהמשכנתא מכפילה את עצמה, שקניות בתשלומים זו אחיזת עיניים, שכרטיס האשראי הביא אלפי משפחות לפת לחם ושחיסכון לפנסיה צריך להתחיל בגיל צעיר ? האם סיפרו לכם שההוצאות על הדירה הראשונה ועל הילד הראשון מביאים משפחות צעירות להתדרדרות כלכלית ? האם ספרו לכם שהגורם הראשון בישראל לגירושין הוא ויכוחים על כסף ?

משפחה ישראלית ממוצעת היום מגלגלת מחזור של מיליוני שקלים לאורך חייה , ולמרבה הצער אף אחד מבני המשפחה לא למד כיצד עושים זאת נכון ? בביה"ס ובאוניברסיטה מלמדים אותנו כלכלה אבל אף אחד לא מדבר איתנו על כסף או איך לנהל את הכסף את כלכלת המשפחה .
הישראלי הממוצע מוכן להשקיע הרבה זמן ומרץ כדי לא "להידפק". הוא לא יחסוך במאמצים להשוות מחירים ולהפחית כל הוצאה. הוא ישקיע 500 ₪ ויום עבודה כדי לוודא שהוא לא נדפק בקניית מכונית יד שלישית בשווי 30 אלף שקל, אבל דווקא ההחלטות הכלכליות החשובות בחיים - ניהול הכספים, לקיחת משכנתא, עריכת ביטוחים וחסכונות - מתקבלות לעיתים כלאחר יד ובלי תכנון מוקדם מסתבר, שלמרבית הציבור חסרים הידע, הכלים והמיומנויות, הדרושים בכדי לנהל ולהשיג תוצאות משמעותיות מבחינה כלכלית עבור עצמם ועבור משפחתם. בארצות הברית תחום ניהול כלכלת המשפחה נלמד בבית הספר התיכון ואילו אצלנו רבים מהישראלים פשוט "מתגלגלים" מחודש לחודש ובתוך כך משתעבדים לאוברדרפט, לתשלומים ולהלוואות. חוסר הכנה זה מביא לכשלים רבים בניהול היחידה המשפחתית, שמשמעותם: קבלת החלטות שגויות ,אשר להן השלכות על איכות החיים ורמת החיים הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך .

אחד הביטויים האופייניים לכשלים בהתנהלות הכלכלית היא תופעת האוברדראפט : כ 70% ממשקי הבית בישראל נמצאים כיום בחריגה בחשבון, העו"ש . בואו נסתכל למציאות בעיניים , התרבות הישראלית המאופיינת כל כך בחוסר ניהול כלכלי , תרבות
" יהיה בסדר , ואני יודע הכול " מתחילה להיראות במשקי בית רבים , רבים מדי לטעמי יותר ויותר משפחות נכנסות לסחרור פיננסי של מינוס הלוואות חובות ולתחושה " שהכסף בורח " , מאות ואלפי ש"ח מתוך התקציב המשפחתי מופנה לתשלומי ריבית ועמלות על משכנתאות והלוואות במצב הטוב ועל אוברדראפט במצב פחות טוב .

בוודאי תגידו. זה בגלל שהמשכורת לא מספיקה טעות. המשכורת מספיקה. אנחנו פשוט לא יודעים איך לנהל את כלכלת המשפחה שלנו וההוכחה לכך היא שהתופעה חוצה את כל שכבות האוכלוסייה ואינו קשור בהכרח לרמת ההכנסה או ההשכלה.
מקורו של חוסר הניהול הכלכלי בעיקר בחוסר ידע, אך גם בפיתויי עידן השפע ובתרבות הצריכה המודרנית, בשפע של אשראי זמין וקל ובנורמות חברתיות מכשילות.

כמה עולה לנו " להתגלגל " ? האוברדרפט, שנתפס אצל רבים כרע הכרחי, גורם לכך שאנו חיים מבחירה חופשית ב- 5%-10% פחות מהשכר שלנו ואת השאר משלמים כריבית לבנק. המשמעות של התנהלות כזו היא עלות של עשרות ומאות אלפי שקלים לאורך שנים. וזאת בלי להזכיר את הבעיות שיוצר החוסר הקבוע בכסף במשפחה ובזוגיות, הנזק לבריאות והחינוך הקלוקל לילדינו.

אפשר גם אחרת !!!